притисни ентер »

Извори

Смарт СДК

Тигар во Њујорк заразен со коронавирус, но нема докази дека животните можат да го шират

Тигар во Њујорк заразен со коронавирус, но нема докази дека животните можат да го шират

Од Њујорк дојде веста дека малајски тигар од зоолошката градина во Бронкс имал позитивен тест на коронавирус и дека најверојатно се заразил од чувар кој бил без симптоми на болеста. Освен четиригодишната тигрица Надја, симптоми имале уште шест големи мачки, но тие засега не се тестирани. „Надја почна да покажува симптоми, вклучувајќи сува кашлица,

Ирскиот премиер ќе работи и како лекар додека трае пандемијата

Ирскиот премиер ќе работи и како лекар додека трае пандемијата

Ирскиот премиер Лео Варадкар еден ден во неделата ќе работи како лекар додека трае пандемијата на коронавирусот и за таа цел, повторно ги активирал своите лекарски акредитиви. Тој ги понудил своите услуги на Националната здравствена служба во областите кои се во рамките на неговата стручност. „Д-р Варадкар минатиот месец повторно се вклучи во регистарот

Фестивалот Скопје колинг од јуни преместен во септември

Фестивалот Скопје колинг од јуни преместен во септември

Фестивалот Скопје колинг наместо на 5 јуни ќе се одржи на 12 септември поради пандемијата на коронавирусот, соопшти организаторот „Авалон продукција“. Локацијата останува непроменета, стадионот на АРМ. „Вини вичи, Махмут Орхан, Кирил Џајковски и Сирилик, како и нивните менаџменти, го делат нашето мислење и тие го потврдија својот настап на 12 септември

Коронавирусот го претвори Њујорк во град на духови (фотогалерија)

Коронавирусот го претвори Њујорк во град на духови (фотогалерија)

КОВИД-19 го погоди и Њујорк, претворајќи го најдинамичниот град на светот во чудно и непријатно место. Познато е дека Њујорк има лоша инфраструктура, становите се мали, сѐ е преценето и има премногу луѓе на така мал простор. Па, сепак, тој низ декадите се претвори во глобална метропола која е синоним за динамичност и моќ. Њујорк прима луѓе од сите

Тамам ќе помислиш дека си подобро, пак ќе се влоши, вели Пинк за својата борба со ковид-19

Тамам ќе помислиш дека си подобро, пак ќе се влоши, вели Пинк за својата борба со ковид-19

Пред неколку дена, пејачката Пинк откри дека имала позитивен тест на коронавирус, исто како и нејзиниот тригодишен син Џејмсон и иако сега се подобро, таа вели дека сѐ уште не се целосно заздравени. „Се надевам дека најлошото помина, но оваа работа е многу непредвидлива. Тамам ќе помислиш дека си подобро, ќе се случи нешто друго“, раскажа 40-годишната

Македонија е во втората фаза од епидемијата, кажа Филипче, додека бројката заразени порасна за 72

Македонија е во втората фаза од епидемијата, кажа Филипче, додека бројката заразени порасна за 72

Министерот за здравство Венко Филипче објави дека Македонија влегла во втората фаза од епидемијата на коронавирусот откако бројката заразени денеска надмина 500. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина 63-годишен жител на Лабуништа и тој е 18. жртва на КОВИД-19 во земјата. Во последните 24 часа се потврдени нови 72 случаи

Мадона донираше милион долари за развој на лек за КОВИД-19

Мадона донираше милион долари за развој на лек за КОВИД-19

Мадона донираше еден милион долари во фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс за да го помогне развојот на вакцина против КОВИД-19. Ова уследи откако коосновачот на „Мајкрософт“ неделава ги најави неговите планови за финансирање на седум истражувачки лаборатории за да работат на пронаоѓање лек за овој вирус. „Индивидуално и глобално, очигледно живееме во

И статуите низ светот се маскираат Среде глобалната пандемија (фотогалерија)

И статуите низ светот се маскираат Среде глобалната пандемија (фотогалерија)

Заштитната маска стана симбол на борбата против коронавирусот, што за нешто повеќе од три месеци се прошири низ цел свет, парализирајќи ги сите сфери од животот. Медицинската важност на маските особено дојде до израз во оваа глобална пандемија, но и нивната симболичка вредност. Санкт Петербург (Фото: ТАСС) Среде кризата со каква што светот не се соочил

И статуите низ светот се маскираат Среде глобалната пандемија (фотогалерија)

И статуите низ светот се маскираат Среде глобалната пандемија (фотогалерија)

Заштитната маска стана симбол на борбата против коронавирусот, што за нешто повеќе од три месеци се прошири низ цел свет, парализирајќи ги сите сфери од животот. Медицинската важност на маските особено дојде до израз во оваа глобална пандемија, но и нивната симболичка вредност. Санкт Петербург (Фото: ТАСС) Среде кризата со каква што светот не се соочил

Коби Брајант посмртно примен во Халата на славните

Коби Брајант посмртно примен во Халата на славните

Коби Брајант е примен во кошаркарската Хала на славните, нешто повеќе од два месеца откако го загуби животот во хеликоптерска несреќа. Петкратниот НБА првак загина на 26 јануари, заедно со 13-годишната ќерка Џана и седум други лица. „Ова се неверојатни постигнување и чест и ние сме многу горди на него. Секое постигнување што го оствари како играч беше