притисни ентер »

Извори

Смарт СДК

Внатрешноста на првиот електричен „порше“ ќе изобилува со екрани

Внатрешноста на првиот електричен „порше“ ќе изобилува со екрани

Многу екрани е првото нешто што се забележува на фотографиите од внатрешноста на „порше тајкан“, првиот сеелектричен спортски автомобил на оваа компанија. Тој официјално ќе биде претставен на 4 септември и ако се изземат скиците од концептот, засега не е познато како ќе изгледа, но германската компанија малку по малку ги открива неговите спецификации

„Дизни“ ја објави новата серија „Војна на ѕвездите“ со Јуан Мекгрегор како Оби-Ван Кеноби

„Дизни“ ја објави новата серија „Војна на ѕвездите“ со Јуан Мекгрегор како Оби-Ван Кеноби

„Дизни“ потврди дека Јуан Мекгрегор се враќа во улогата на Оби-Ван Кеноби во новата серија „Војна на ѕвездите“, што ќе се прави за новиот стриминг сервис на компанијата, „Дизни+“. Британскиот актер лично ја соопшти веста кога се појави на конвенцијата на „Дизни“, „Д23 ексо“ и новата серија наводно ќе се случува осум години по завршувањето на дејството

Скопските панк рокери „Последен удар“ го промовираат првиот албум

Скопските панк рокери „Последен удар“ го промовираат првиот албум

„Последен удар“, новата сила на домашната панк рок сцена, вечерва ќе го промовира својот дебитантски албум насловен „Не сме како вас!“. Промоцијата ќе биде слушачка и ќе се одржи пред бифето на Младински културен центар во Скопје со почеток во 21 часот, при што албумот, кој содржи десет песни, ќе може да се купи по цена од 300 денари. Скопската петорка

Скарлет Јохансон втора година по ред е најплатена актерка на светот, но само осма севкупно

Скарлет Јохансон втора година по ред е најплатена актерка на светот, но само осма севкупно

Скарлет Јохансон втора година по ред ја предводи листата на најплатени актерки на светот, што ја прави магазинот „Форбс“, но севкупно, таа е само осми најплатен актер. Триесет и четиригодишната ѕвезда на серијалот „Одмаздници“ остварила заработка од 56 милиони долари во периодот јуни 2018-јуни 2019, што ја пласира под Адам Сендлер. Благодарение на

Ози Озборн снима нова музика додека заздравува од операцијата на вратот

Ози Озборн снима нова музика додека заздравува од операцијата на вратот

О зи Озборн откри дека снима нова музика додека заздравува од операцијата на вратот, поради која мораше да ги откаже сите концерти за оваа година и да ги презакаже за следната. Легендарниот фронтмен на „Блек сабат“ ги обнови повредите на грбот, вратот и рамењата кога падна во својот дом во Лос Анџелес во јануари и вели дека стравувал дека веќе нема

Русија ја лансираше првата пловечка нуклеарка на светот

Русија ја лансираше првата пловечка нуклеарка на светот

Русија ја лансираше првата пловечка нуклеарна станица на светот, која треба да помине 5.000 километри од арктичкото пристаниште Мурманск до Чукотка на далечниот исток. Наречена „Академик Ломоносов“, таа има за цел да обезбеди електрична енергија за оддалечени области, вклучувајќи рударски комплекс во Чукотка. Радиоактивниот отпад ќе се складира на

Терон и Кидман воодушевуваат како новинарки кои го соборија газдата на „Фокс њуз“

Терон и Кидман воодушевуваат како новинарки кои го соборија газдата на „Фокс њуз“

Не постои оскар за категоријата кастинг, но оној што ја собрал екипата за филмот „ Bombshell “ несомнено го заслужува. Откако излезе првиот трејлер за драмата која го опишува падот на медиумскиот могул Роџер Ејлс, јавноста не престанува да се воодушевува на трансформациите на главните актерки Шарлиз Терон и Никол Кидман. Мегин Кели / Шарлиз Терон Двете

Во Британија се пушта во промет Првата железничка линија на соларен погон на светот

Во Британија се пушта во промет Првата железничка линија на соларен погон на светот

Првата железничка линија на соларен погон на светот ќе биде пуштена во промет денеска во Велика Британија. Околу 100 соларни панели од фармата покрај Алдершот ќе обезбедуваат електрична енергија за сигнализацијата и осветлувањето на пругата во Хемпшир и овој пилот-проект од 30 киловат/часови треба да постави темели за возовите кои од следната година

Во Британија се пушта во промет Првата железничка линија на соларен погон на светот

Во Британија се пушта во промет Првата железничка линија на соларен погон на светот

Првата железничка линија на соларен погон на светот ќе биде пуштена во промет денеска во Велика Британија. Околу 100 соларни панели од фармата покрај Алдершот ќе обезбедуваат електрична енергија за сигнализацијата и осветлувањето на пругата во Хемпшир и овој пилот-проект од 30 киловат/часови треба да постави темели за возовите кои од следната година

Светската ѕвезда Пол ван Дајк ќе настапи на журките во Општина Аеродром за почетокот на учебната година

Светската ѕвезда Пол ван Дајк ќе настапи на журките во Општина Аеродром за почетокот на учебната година

По повод почетокот на учебната година, Општина Аеродром од утре до 1 септември секоја вечер ќе организира забави на повеќе локации низ општината. Утре во паркот „Јане Сандански“ ќе настапи ДНК, а в недела на детската улица Тоше Проески ќе се одржи театарската претстава за деца „Зеленковци“, придружено со настап на диџеј Мики. Од понеделник до петок