притисни ентер »

Извори

Спорт 1

Шалке се врати на тренинзи - сцената мрачна! (ФОТО)

Шалке се врати на тренинзи - сцената мрачна! (ФОТО)

По примерот на Борусија од Дортмунд, така и фудбалерите на Шалке 04 денеска се  вратија на тренинзите. Во моменти кога коронавирусот прави сериозни проблеми врз здравјето на луѓето, двата тима решија денес да истрчаат на зелениот терен и да ги одработат најавените тренинзи. Сепак, фотографиите и видеата кои пристигнаа од Германија ни покажуваат дека

Одлични вести од НБА лигата: Кевин Дурант и соиграчите успешно се рехабилитираа од Ковид-19!

Одлични вести од НБА лигата: Кевин Дурант и соиграчите успешно се рехабилитираа од Ковид-19!

Четворицата кошаркари на Бруклин кои  беа заразени со коронавирус успешно се рехабилитираа. Пред петнаесетина дена од таборот на клубот, беше објавено дека четворица кошаркари се заразени со вирусот Ковид-19, а еден од нив беше ѕвездата Кевин Дурант. Две недели подоцна, генералниот директор на „Нетс“, Шон Маркс, потврди дека сите биле успешно излекувани

„Секоја чест за Вардар, но најзаслужен за ракометниот бум во Македонија е – Металург!“

„Секоја чест за Вардар, но најзаслужен за ракометниот бум во Македонија е – Металург!“

Некогашниот капитен на репрезентацијата на Црна Гора, Младен Ракчевиќ, е одлично познато име во македонскиот ракомет, откако мина дури седум години во Скопје настапувајќи за екипите на Вардар (2005-2009) и на Металург (2010-2013), поради што за малку и не заигра во дресот на Македонија. Во разговор за интернет-порталот „Балкан хендбол“, кој беше пренесен

Вимблдон и официјално нема да се игра - првпат по Втората Светска војна!

Вимблдон и официјално нема да се игра - првпат по Втората Светска војна!

Грен слем турнирот Вимблдон е официјално откажан, откако денеска на вонредната седница на организацискиот комитет беше донесена одлука овој турнир да не се игра годинава поради епидемијата на коронавирус, што е за првпат по Втората Светска војна. Турнирот требаше да се одржи меѓу 29 јуни и 12 јули. Вимблдон е последната голема летна спортска манифестација

Неверојатно: Италијански мотоциклист ќе паузира 18 месеци и тоа поради јадење многу - месо!

Неверојатно: Италијански мотоциклист ќе паузира 18 месеци и тоа поради јадење многу - месо!

Италијанскиот мотоциклист Андреа Јаноне принудно ќе паузира 18 месеци, откако беше позитивен на рутинската анти-допинг контрола направена минатиот ноември, а по позитивниот Б-тест направен деновиве. Возачот на екипата на Априља ќе мора долго време да отсуствува од трките иако несвесно ги користел стероидите кои му беа пронајдени во крвта. Јаноне јадел

Дибала: Ние Аргентинците го мразиме Роналдо, за нас Меси секогаш ќе биде број 1!

Дибала: Ние Аргентинците го мразиме Роналдо, за нас Меси секогаш ќе биде број 1!

Аргентинскиот фудбалер Пауло Дибала истакна дека се чувствува добро откако пред две недели излезе информација дека е заразен со коронавирус. Дибала беше третиот фудбалер на Јувентус кој беше заразен со коронавирус, а позитивна беше и неговата девојка. Тие веќе две недели се во изолација и што е најважно од се чувствуваат добро. Многу кашлав и бев уморен

„Би го претепал брбливиот Мекгрегор дури и со литар шток во мене!“

„Би го претепал брбливиот Мекгрегор дури и со литар шток во мене!“

Прославениот хрватски мајстор во боречки вештини, Мирко Филиповиќ, слободното време кое го има многу за време на пандемијата со коронавирусот го користи за чести разговори со своите навивачи и тоа на ептен различни теми. За време на еден од последните обраќања кои ги имаше преку Фејсбук, популарниот Кро Кап, меѓу другото, говореше и за Ирецот Колин

Ковид-19 е пресилен засега: УЕФА одложи сè, ама сега не се истрча за да објави нови датуми

Ковид-19 е пресилен засега: УЕФА одложи сè, ама сега не се истрча за да објави нови датуми

Одложувањето на историскиот бараж на Македонија и Косово, вторпат за две недели поради пандемијата со коронавирус, не беше новост, ама за разлика од првиот состанок преку видео-конференција, заедно со одложувањата на мечевите во ЛШ и Лига Европа, УЕФА денеска не се истрча да објави нови датуми, зашто очигледно Ковид-19 е пресилен во моментов за да

УЕФА го суспендира лиценцирањето за новата сезона!

УЕФА го суспендира лиценцирањето за новата сезона!

Европската фудбалска унија (УЕФА) го суспендираше лиценцирањето за новата европска сезона 2020/21, поради актуелните настани поврзани со кризата со која се соочуваат клубовите поради пандемијата од коронавирус. УЕФА помалку и нејасно објави дека се суспендираат одредени одредби кои се однесуваат на подготовката и проценката на идните финансиски информации

Цибона скапо ја плати паузата во АБА-лигата: Го отпушти тренерот, но и готвачката!

Цибона скапо ја плати паузата во АБА-лигата: Го отпушти тренерот, но и готвачката!

Регионалната АБА-лига е прекината поради пандемијата на коронавирусот и моментно не се знае кога и дали истата ќе продолжи. Факт е дека клубовите трпат голема финансиска криза поради неиграњето натпревари, а тоа на своја кожа прва го почувствува Цибона, која со години се бореше со овој проблем, односно со недостаток на пари. Овој клуб штотуку излезе