притисни ентер »

Извори

Sportmedia

СТРУГА ГО ВИДЕ ЕВРОПСКИОТ ПРВАК: Вардар без мака го совлада Охрид

СТРУГА ГО ВИДЕ ЕВРОПСКИОТ ПРВАК: Вардар без мака го совлада Охрид

Вардар очекувано го совлада Охрид со 27-22 (13-12) на последниот меч во рамките на вториот натпреварувачки ден во Струга. „Црвено-црните“ ја оправдаа улогата на фаворит, иако не „нагазија“ со полна сила, по долгата пауза европскиот првак полека го темпира темпото, а Стевче Алушовски комбинираше, шанса добија сите ракометари кои во новата сезона треба

НИКОЈ КАКО НЕГО: Делнери стана тренер на 21-от клуб во неговата кариера

НИКОЈ КАКО НЕГО: Делнери стана тренер на 21-от клуб во неговата кариера

Еден од најискусните италијански и светски тренери, Луиџи Делнери денеска го презема 21-от клуб во својата богата тренерска кариера. Според италијанските медиуми, Делнери е нов тренер на Бреша, кој ќе се обиде да го врати во Серија А. Човекот чијашто тренерска кариера трае скоро 35 години, беше познат за пошироката јавност во периодот од 2000 до 2004

Роналдо ќе има 17 пати поголема плата од новиот тренер на Јувентус!?

Роналдо ќе има 17 пати поголема плата од новиот тренер на Јувентус!?

Пирло немал никакви посебни услови откако добил покана да стане тренер на првиот тим на „Старата Дама“. Според информациите, легендата на Јувентус потпиша двегодишен договор според кој ќе заработува 1,8 милиони евра годишно, што е значително помалку од она што го имаа Сари и Алегри пред него. Неверојатно е дека дури 20 играчи на Јувентус ќе бидат поплатени

Сите сакаат да го видат Вардар на дело: Е.Пелистер „скенира“ за финале, остана и Кастратовиќ (ФОТО)

Сите сакаат да го видат Вардар на дело: Е.Пелистер „скенира“ за финале, остана и Кастратовиќ (ФОТО)

Вардар ги одигра првите 30. минути на турнирот во Струга. Актуелниот европски првак по првото полувреме има минимална предност од 13-12. Се чини сите го чекаа денешниот меч, на дело да го видат новиот состав на „црвено-црните“. На трибините се ракометарите на Е.Пелистер кои „скенираат“ за финале, прогнозите се дека тие заедно со Вардар ќе се борат

ЛШ ПОЛУВРЕМЕ: Полувреме со малку шанси и без голови

ЛШ ПОЛУВРЕМЕ: Полувреме со малку шанси и без голови

Во цврсто прво полувреме со допадлив фудбал, сепак, не успеавме да видиме ниту еден гол во второто четврфинале од Лигата на шампионите. Германски РБ Лајпциг и шпански Атлетико (М) заминаа на пауза со стартните 0:0. За одбележување беше моментот од 15. минута, кога Саул падна во шеснаесетникот на РБ Лајпциг, но и по ВАР проверката, судијата Марчиниак

Нема повторени мечеви во ФА Купот, но нема ниту откажување на Лига Купот

Нема повторени мечеви во ФА Купот, но нема ниту откажување на Лига Купот

Фудбалската асоцијација на Англија одлучи да не се играат традиционалните реванши во ФА Купот откако некој меч ќе заврши нерешено, се со цел да се растовари календарот на англиските тимови. Доколку мечот заврши нерешено по регуларните 90 минути, ќе има дополнителни 30 минути и евентуално пенали. Наградниот фонд е преполовен како резултат на финансиската

Немирите го прекинаа фудбалот: Стоп за првенството на Белорусија

Немирите го прекинаа фудбалот: Стоп за првенството на Белорусија

Десетина натпревари од првенството и купот на Белорусија се одложени. Официјалната причина дадена од локалната федерација е виша сила. Сепак, не е тајна дека покрај проблемите со ширењето на коронавирусот, во земјата има масовни немири по победата на Лукашенко на претседателските избори. Одложени се првенствените дуели Динамо Минск – Смолевичи и Минск

И во тимот на Барди има позитивен на коронавирусот

И во тимот на Барди има позитивен на коронавирусот

Уште еден од шпанските клубови во кои натапува наш интернационалец, Леванте на Енис Барди, денеска потврди дека има позитивен случај на Ковид-19. Во соопштението испратено од клубот, се вели дека по ПЦР и серолошките тестови извршени вчера има еден позитивен случај. Медиумите откриваат дека станува збор за фудбалерот Рубен Везо. Португалскиот дефанзивец

Прилеп со сили за едно полувреме, Металург убедлив за прв триумф

Прилеп со сили за едно полувреме, Металург убедлив за прв триумф

Металург ја запиша првата победа на струшкиот турнир. Тимот од Автокоманда ја оправда улогата на фаворит, но само во второто полувреме, без Хорват и Серафимов го совлада Прилеп 33-24 (13-11). Избраниците на Горан Кузманоски имаат сили за 30. минути против скопскиот состав, одиграа одлично во овој дел, па дури имаа водство (2-3). Прилепчани постојано

Мерцедес од 3.000 евра достигна неверојатна цена поради Џордан

Мерцедес од 3.000 евра достигна неверојатна цена поради Џордан

Мерцедес кој во текот на 90-те му припаѓал на легендарниот кошаркар, Мајкл Џордан е ставен на продажба. Станува збор за стар модел од 1996 година, кој има документи дека бил во сопственот на еден од најдобрите кошаркари на сите времиња и притоа може да се види на документарецот „The Last Dance“. Токму поради ова, вредноста на овој автомобил од 3.000