Извори

Sportmedia

Дурент се повреди, Голден Стејт загуби од Феникс

Кошаркарите на Далас имаа напад за победа, но не успеаја да реализираат. Кошаркарите на Феникс Санс го поразија актуелниот шампион Голден Стејт со 115: 111 во еден од поинтересните ноќешни натпревари во НБА лигата. Во првиот дел од мечот домашните беа во предност, која на моменти изнесуваше и двоцифрена разлика, по што на полувреме заминаа со предност

Гостивар не заборава: Победата над Блокотехна посветена на настраданите во несреќата кај Карпалак (ФОТО)

Гостивар денеска ја победи Блокотехна (98:86) во првиот натпревар одигран во салата „Младост" по трагичната сообраќајна несреќа кај Карпалак, во која загинаа 15 жители на Гостивар, меѓу кои и кошаркар на клубот. Прволигашот вети дека првиот меч на домашен терен ќе им го посвети на настарадите сограѓани и тоа го направи на најдобар можен начин.

Реал победи кај Ваљадолид (ВИДЕО)

Кралскиот клуб им се врати на победите, откако вечерва со 4:1 го совлада Ваљадолид. Фудбалерите на Реал (М) им се вратија на победничките патеки откако вечерва на гостувањето кај Ваљадолид во мечот од 27. коло успеаја да обезбедат висока победа од 4:1. Иако мечот започна со промашен пенал за домашните, тие со голема упорност успеаја први да го отворат

Фиорентина и Лацио одиграа нерешено на „Артемио Франки“ (ВИДЕО)

Лацио водеше во првото, а Фиорентина израмни во вториот дел за конечни 1:1. Фиорентина и Лацио одиграа без победник 1:1 во последниот вечерашен меч од тековното коло во италијанската Серија А лига. И на двете екипи им припадна по едно полувреме во кое успеаја да ги постигнат своите погодоци. Гостите дојдоа до предност во 23. минута кога Имобиле ја

Магија на Дибиров (ВИДЕО)

Вардар го претрпе вториот во низа регионален пораз или вкупно четврти сезонава, на гостувањето кај Нексе (24:21). Ако второто полувреме беше она „трагичното“, во првото вардарци имааа константна контрола над резултатот, а Дибиров презентираше дел од својата магија. Буквално го „измести“ својот чувар и без проблем го совлада Цар на голот. View this

„Раскина“ со Македонија и му тргна на лошо: Раул и ПСЖ останаа без куп-титулата

Раул Гонзалез и ПСЖ ја загубија првата титула откако во четвртфиналето од Купот на Франција загубија од Монпеље, 32:31 (16:14) Лошо му тргна годинава на Раул Гонзалез, кој откако стави крај на соработката со РФМ и Македонија, остана и без првиот пехар во сезоната. ПСЖ вечерва е елиминиран од Монпеље, 32:31 (16:14) во четвртфиналето од Купот на Франција

ОД ГОТОВО - ВЕРЕСИЈА: Вардар загуби од Нексе првпат по пет години

Вардарци имаа „црна дупка“ од скоро десет минути во второто полувреме, која скапо ја платија, со пораз во Нашице, 24:21 (11:14) По пет години хрватскиот вицепрвак Нексе може да се пофали дека го победил Вардар, 24:21 (11:14), вечерва пред својата публика во претпоследниот дуел за македонскиот тим во СЕХА лигата. „Црната дупка“ во второто полувреме,

Нант и Лазаров елиминирани во Купот на Франција

Нант со 36:32 (20:15) загуби од Шамбери во четвртфиналето од Купот на Франција. Лазаров постигна само еден гол. Кирил Лазаров и Нант се елиминирани од Купот на Франција, откако во четвртфиналето со 36:32 (20:15) доживеаја непријатно изненадување на Шамбери. Противникот на Лазаров одигра одлично прво полувреме, па иако во продолжението Нант стигна до

Новицки "удри" по младите: Повеќе се заморуваат за лајкови, отколку за победи

Легендарниот Германец ги искритикува младите кошаркари дека непотребно трошат време и енергија на телефони и друштвени мрежи. Легендарниот кошаркар на Далас Маверикс, Дирк Новицки, кој ја игра последната сезона во својата богата кариера, ги искритикува младите кошаркари дека непотребно трошат време и енергија на телефони и друштвени мрежи. Според Германецот,

Барди излезе, Леванте загуби (ВИДЕО)

Во судиското надополнување Леванте прими два гола и го загуби мечот пред своја публика. Леванте на нашиот Енис Барди загуби на домашен терен од Виљареал на денешниот меч од 27. коло во шпанската Ла Лига. Пред своја публика, Леванте не успеа да дојде ни до бод, откако дозволи да прими два гола во судиското надополнување и да им овозможи на гостите со