притисни ентер »

Извори

Струмица Денес

НОВИТЕ МЕРКИ ПОЧНУВААТ ОД СРЕДА: Забрана за движење од 16 часот до 5 наутро, за викенди 48 часа дома!

НОВИТЕ МЕРКИ ПОЧНУВААТ ОД СРЕДА: Забрана за движење од 16 часот до 5 наутро, за викенди 48 часа дома!

Дополнителни ограничувања на движењето за граѓаните на територијата на целата држава, за време на работните денови и викендите, со важност од среда, 8.4.2020, од 16 часот, информираат од Владата. „Владата на Република Северна Македонија на предлог на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство и Генералниот кризен штаб, донесе

ПОМОШ ПРИСТИГНА И ОД УНГАРИЈА: Виктор Орбан прати помош за Македонија, Мицкоски му се заблагодари!

ПОМОШ ПРИСТИГНА И ОД УНГАРИЈА: Виктор Орбан прати помош за Македонија, Мицкоски му се заблагодари!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, им се заблагодари на унгарскиот Премиер, Виктор Орбан и целата унгарска влада, што одговориле позитивно на барањето за помош за справување со кризата предизвикана од корона вирусот. По минатонеделното барање на Мицкоски, шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто, денеска во Скопје доаѓа со пакети помош

(Видео) ДАЈАНЧО Ефтимов: во Струмица кризата се КОРИСТИ За политички популизам, како волонтери се ПРИЈАВУВААТ политичари на СДСМ и малолетни лица од семејства на политичари!

(Видео) ДАЈАНЧО Ефтимов: во Струмица кризата се КОРИСТИ За политички популизам, како волонтери се ПРИЈАВУВААТ политичари на СДСМ и малолетни лица од семејства на политичари!

Почитувани сограѓани, ВМРО- ДПМНЕ водена од Претседателот Христијан Мицкоски преку интензивни контакти со нашите пријатели дејствува конструктивно на меѓународен план и прави напори да обезбеди помош. Словенија веќе даде и конкретен одговор како пример.За жал, во Струмица кризата во државата и Кризниот штаб на општината се користат за политички

КОСТА ЈАНЕВСКИ ОБЈАВИ: ЗАСЕГА на територијата на Струмица нема ниту еден позитивен на вирусот, Двата случаи се од други две општини!

КОСТА ЈАНЕВСКИ ОБЈАВИ: ЗАСЕГА на територијата на Струмица нема ниту еден позитивен на вирусот, Двата случаи се од други две општини!

Почитувани сограѓани, Во ова неделно попладне кога сите сме во своите домови, сакам со вас да ја споделам информацијата дека на територијата на општина Струмица до сега нема ниту еден докажан позитивен пациент со корона вирус. Двата случаи регистрирани во статистиката на Министерството за здравство, се од други две општини во поширокиот регион. Едната

Мицкоски со пакет предлог економски мерки до Владата!

Мицкоски со пакет предлог економски мерки до Владата!

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христина Мицкоски тврди дека мерките на Владата не се доволни за спречување на ширењето на коронавирусот. Тој на прес конференција побара да се тестираат што е можно повеќе луѓе и додаде така ќе може да се спасат повеќе животи. Мицкоски смета дека владините економски мерки не се доволни и дека сеповеќе декларативни отколку

СВЕДОШТВО на струмичанка која живее во Швајцарија: во автобусот се КАЧИВМЕ во 22:30 а стигнавме во Охрид во 06:00 часот НАУТРО, ПРЕТХОДНО ВОЗАЧОТ не ЗНАЕШЕ во КОЈ карантин треба да не носи!

СВЕДОШТВО на струмичанка која живее во Швајцарија: во автобусот се КАЧИВМЕ во 22:30 а стигнавме во Охрид во 06:00 часот НАУТРО, ПРЕТХОДНО ВОЗАЧОТ не ЗНАЕШЕ во КОЈ карантин треба да не носи!

Писмо до Редакцијата на Струмица Денес од наша струмичанка која живее и работи во Швајцарија: Добарден Струмица Денес, сакам преку вашиот портал да известите како бевме третирани на македонската граница од страна на службите. Ние живееме и работиме во Швајцарија, но поради КОВИД-19 сме на принуден одмор. Во петок на 3 април не контактираа од амбасадата

Нови 72 случаи на КОРОНА ВИРУС во МАКЕДОНИЈА – ФИЛИПЧЕ ОБЈАВИ ДЕКА во Струмица ИМА ВКУПНО два случаи!

Нови 72 случаи на КОРОНА ВИРУС во МАКЕДОНИЈА – ФИЛИПЧЕ ОБЈАВИ ДЕКА во Струмица ИМА ВКУПНО два случаи!

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7. Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска изнесува 555 лица. Од Клиниката за инфективни болести

10 години со вас: На денешен ден се роди портал Струмица Денес!

10 години со вас: На денешен ден се роди портал Струмица Денес!

10 години со вас. На денешен ден се роди портал Струмица Денес! Голема благодарност до сите наши верни читатели кои секојдневно докажуваат дека имаат доверба во нас. Благодариме и на нашите клиенти и соработници. Огромна благодарност и до сите оние кои претходно биле дел од Струмица Денес и имаат придонесено за порталот да биде она што е денес. Воопшто

Запалени електрични броила и електричен столб на „Бетовенова“, запалени ОЏАЦИ во Пиперево и на УЛИЦАТА „Мајка Тереза“ во Струмица ВЕЧЕРВА!

Запалени електрични броила и електричен столб на „Бетовенова“, запалени ОЏАЦИ во Пиперево и на УЛИЦАТА „Мајка Тереза“ во Струмица ВЕЧЕРВА!

Денес, (сабота) 04.04.2020 година ТППЕ Струмица имаше три интервенции, од кои во 12.13 часот запален оџак во с.Пиперево, во 16.53 часот запален оџак на ул.Мајка Тереза и во 21.55 запалени електрични броила и електричен столб на улица Бетовенова. Сите пожари се успешно локализирани и ликвидирани. The post ЗАПАЛЕНИ ЕЛЕКТРИЧНИ БРОИЛА И ЕЛЕКТРИЧЕН СТОЛБ

БРАВО ДОКТОРКЕ, ЧУВАЈТЕ СЕ: Катица Марангозова од СТРУМИЦА е инфектологот АНГАЖИРАН во Штип!

БРАВО ДОКТОРКЕ, ЧУВАЈТЕ СЕ: Катица Марангозова од СТРУМИЦА е инфектологот АНГАЖИРАН во Штип!

Персоналот на оддел за инфективни болести на клиничка болница Штип е ставен во карантин: двајцата инфектолози, четири медицински сестри и осумина болничари имале контакт со позитивен пациент. Во меѓувреме инфектологот специјалист Катица Марангозова од струмичката општа болница ќе биде ангажирана во штипската клиничка болница. На својата ФБ страница