притисни ентер »

Извори

Судство

Судот во Ереван му го продолжи притворот на поранешниот претседател Кочарјан

Судот во Ереван му го продолжи притворот на поранешниот претседател Кочарјан

Судот во Ереван денеска го одби барањето поднесено од адвокатите на поранешниот претседател на Ерменија, Роберт Кочарјан, за ослободување на нивниот клиент со кауција. Кочарјан ќе остане во притвор, соопшти судот цитиран од ТАСС. „Судот донесе одлука да го одбие барањето поднесено од адвокатите на Кочарјан. Тој ќе остане во притвор“, пресуди судијата

Пронајден починат маж во Кичево

Пронајден починат маж во Кичево

Во полициската станица во Кичево вчера околу 18 часот било пријавено дека во месноста „Кошарани“ бил пронајден починат И. С. (63) од Кичево. Лекар констатирал смрт без траги на насилство, а по наредба на Јавен обвинител врз телото на починатиот ќе биде извршена обдукција.

Фатени 15 малолетни мигранти во камион

Фатени 15 малолетни мигранти во камион

Полицијата во округот Вилтшир во југозападниот дел на Велика Британија уапси возач под сомнение дека незаконски криумчарел 15 лица во земјата во камион, пренесува „Спутник“. Полицијата вчера вечер добила повик за сомнителна активност во која учествувал камион на автопатот А350 кај Чипнам. Полицијата пристигнала на местото на настанот и открила 15 лица

Кривична пријава за скинат оптички кабел

Кривична пријава за скинат оптички кабел

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против М.Т.(39) од Кичево, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „уништување или оштетување на јавни инсталации“. На 24.08.2019, во близина на наплатна рампа Гостивар -Тетово, по претходно ангажирање од страна на ЈП „Државни патишта“, пријавениот,

Скопјанец каснат од куче скитник во Капиштец, дете нападнато во Инџиково

Скопјанец каснат од куче скитник во Капиштец, дете нападнато во Инџиково

Вчера попладне во Полициската станица Центар, З.Ј. (44) од Скопје пријавил дека на ул.„Питу Гули“, нас. Капиштец бил каснат од куче скитник во пределот на десната нога. Во Полициската станица Гази Баба, И.А. (48) од Скопје пријавил дека во населбата Инџиково неговиот малолетен син бил каснат од куче скитник.

Инспекторите со засилени мерки против палењето стрништа во Кочанско

Инспекторите со засилени мерки против палењето стрништа во Кочанско

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство заедно со Државниот испекторат за земјоделство најавија засилени мерки против масовното палење стрништа. „Мобилни екипи од инспектори и други надлежни службеници работат во смени и постојано се на терен, со цел да ги откријат лицата што ги палат оризовите стрништа вo Кочанско и да го спречат

БИЗАРНА НЕСРЕЌА: Загинал возач на електричен велосипед во обид да избегне СУДИР СО ДЕТЕ

БИЗАРНА НЕСРЕЌА: Загинал возач на електричен велосипед во обид да избегне СУДИР СО ДЕТЕ

Седумдесет годишен жител  од српскиот град Сента загина во на својот електричен велосипед при незгода кога се обидел да избегне судир со малолетен велосипедист од истиот град. Според информациите момчето се обидело да заврти наголо, при што неизбежен бил контакт помеѓу двајцата. – За да се избегне контакт со детето , тој се обидел да го избегне, но

Калифорнија покренува истрага против „Фејсбук“

Калифорнија покренува истрага против „Фејсбук“

Калифорнија го истражува обелоденувањето на информациите за корисниците на Фејсбук на Кембриџ Аналитика и други партнери, открија властите во САД. Властите во Калифорнија бараат една од најголемите социјални мрежи да одговори на судската покана. Откривањето на истрагата е најновата лоша вест за Фејсбук, кои веќе се под истрага во 47 американски држави

Поранешни вработени во Твитер обвинети во САД за шпионажа во корист на Ријад

Поранешни вработени во Твитер обвинети во САД за шпионажа во корист на Ријад

Двајца поранешни вработени во Твитер и еден Саудиец се обвинети во САД за шпионажа на таа социјална мрежа во корист на Ријад. Али Алзабарах, Ахмад Абуамо и Ахмед Алмутаири се „саудиски агенти“, се вели во изјавата на федералниот обвинител на Калифорнија, Дејвид Андерсон. -Обвинетите пребарувале системи на Твитер за да добијат информации од противници

Продолжува сослушувањето на лидерот на Златна зора во судот во Атина

Продолжува сослушувањето на лидерот на Златна зора во судот во Атина

Во салата за свечености во судот во Атина, денеска продолжува сослушувањето на лидерот на Златна зора, Никос Михалољакос, во рамките на судскиот процес што се води против партијата со обвинение дека станува збор за криминална организација, јави дописничката на МИА од Атина. Вчерашниот прв дел од сослушувањето заврши тензично, откако претседателката