притисни ентер »

Извори

Телефони

TikTok со нова апликација за музика со текст

TikTok со нова апликација за музика со текст

ByteDance компанијата која стои зад супер популарната апликација TikTok развива нова апликација за стриминг на музика каде песните ќе имаат текст и реакции од самите корисници. На Resso ќе може да поставувате ваши плејлисти и истите преку социјалните мрежи да ги споделувате со пријателите. На Resso која е во бета фаза на тестирање засега има ограничен

Рецензија Наследникот на Стив Џобс: Татко му го малтретирал, а денес го спасува светот

Рецензија Наследникот на Стив Џобс: Татко му го малтретирал, а денес го спасува светот

Илон Маск е на списокот на најбогати луѓе во светот, кој се наоѓа на 85. место со имот вреден 11,7 милијарди долари. Својот почетен капитал го стекна со продажба на сервисот PayPal на eBay. Маск е роден на 28 јуни, 1971 година во Јужна Африка, а во својата досегашна кариера ги основаше компаниите SpaceX , Tesla Motors и Zip2, а исто така е творец на

Прогнозирање на спецификациите за LG V60

Прогнозирање на спецификациите за LG V60

LG V-серијата ќе се поднови со LG V60 моделот, кој би требало да биде лансиран наскоро, непосредно пред MWC 2020 во Барселона. Што да очекуваме од LG V60? Не очекуваме новитети во дизајнот, веројатно ќе имаме Dual Screen верзија, сличен како LG G8X ThinQ, Hand ID технологија, 6.6 инчен дисплеј, тројна задна камера, Snapdragon 865 процесор со 5G, камери

Почнаа преднарачките за 3 серија на Motorola Moto 360

Почнаа преднарачките за 3 серија на Motorola Moto 360

Motorola Moto 360 е кружен смартчасовник, чиј прв модел излезе во септември, 2014 година, со кружен дисплеј. Втората генерација беше лансирана следната година, а двата модела беа со Android Wear, познато како Wear OS. Не се очекуваше и трета генерација на Motorola Moto 360, но еве, производителот пријатно не изненади во октомври, кога се појави нова

Излезе помал RedmiBook 13 со верзија Intel Core i5 и Intel Core i7

Излезе помал RedmiBook 13 со верзија Intel Core i5 и Intel Core i7

Redmi брендот го претстави новиот модел на лаптоп RedmiBook 13, што со самата ознака кажува дека е со 13 инчен дисплеј и помала верзија на RedmiBook 14. Новиот Redmi лаптоп е со 10 серија на Intel Core i5 и Intel Core i7 процесорите и Nvidia GeForce MX250 графичка картичка. Телото на RedmiBook 13 е изработено од метал, со дебелина од 17,8мм, дисплеј

Почна продажбата на новиот Mac Pro на Apple со изгор цена

Почна продажбата на новиот Mac Pro на Apple со изгор цена

Што и да купите од Apple , мора да знаете дека секогаш се поскапи од другите производи од други компании, но има и зошто. Ако сакате да го купите најмоќниот Mac компјутер, ќе треба да издвоите повеќе пари отколку при купување на некој автомобил од повисоките класи. Apple ја пушти новата генерација на компјутери за професионалци - Mac Pro, чија основна

Ова е датумот кога пристигнува Samsung Galaxy S11

Ова е датумот кога пристигнува Samsung Galaxy S11

Samsung Mobile планира големата презентација за следната генерација на премиум смартфони да ја одржи на 18 септември кога ќе бидат откриени сите модели на Samsung Galaxy S11. За прв пат годинава покрај стандардните модели од Samsung Galaxy S11 серијата дел ќе биде и нов смартфон на преклоп со флексибилен екран на превиткување со двоен дисплеј. Се претпоставува

Веќе се познати деталите за Huawei P40 Lite

Веќе се познати деталите за Huawei P40 Lite

Huawei на почетокот на следната година ќе ја претстави новата серија на премиум смартфони Huawei P40 но, уште од сега веќе се познати добар дел од деталите за Lite моделот. Според најновите информации Huawei P40 Lite ќе пристигне со 6,4 инчен дисплеј со резолуција од 1080 x 2310 пиксели, ќе работи со Kirin 810 процесор, 8 GB RAM, 128 GB меморија, ќе

Заразната Angry Birds прослави 10 години

Заразната Angry Birds прослави 10 години

Една од најпопуларните и најзагрозените мобилни игри Angry Birds прославува 10 години постоење и иако трендот на нејзината активна употреба се намалува во последните години. Angry Birds е дело на фински девелопери кое постигна глобална слава и доби голем број на верџѕ, продолженија и различни видови на игри од механичко совладување на нивоата до тркање

Новиот Nokia C1 пуштен во продажба за 50 евра

Новиот Nokia C1 пуштен во продажба за 50 евра

HMD Global останува посветен на основниот пазарен сегмент лансирајќи нов супер евтин смартфон Nokia C1 кој ќе биде дел од Android Go софтверската програма што ветува долгорочна корисничка поддршка. Nokia C1 пристигна со цена од околу 50 и нуди 5,4 инчен дисплеј, работи со четири-јадрен процесор, 1GB RAM, 16 GB основна меморија, главна и селфи камера