притисни ентер »

Извори

Телефони

Alibaba прв на списокот - Топ 100 кинески интернет компании

Alibaba прв на списокот - Топ 100 кинески интернет компании

Компанијата на гигантот Џек Ма, Alibaba , доминира на списокот на Топ 100 кинески интернет компании, по кој доаѓаат социјалните мрежи Tencent Holdings Ltd и Baidu Inc. на второ и трето место. На четврто место е Ant Financial, објавено е во извештајот на Информативниот центар MIIT. 2018 година беше година на големи инвестиции во технолошки развој и

Honor 20 Pro доби EISA награда за „EISA Lifestyle Smartphone 2019 - 2020“

Honor 20 Pro доби EISA награда за „EISA Lifestyle Smartphone 2019 - 2020“

Претходно пишувавме дека Huawei P30 Pro беше одбран за смартфон на годината од EISA (Expert Imaging and Sound Association). Honor исто така доби награда - 'EISA Lifestyle Smartphone 2019 - 2020' - за Honor 20 Pro. EISA опфаќа група на 55 најценети светски списанија во областа на потрошувачката електроника. Huawei P30 Pro е прогласен за најдобар смартфон

Apple обвинет за кражба на технологија за камери

Apple обвинет за кражба на технологија за камери

Corephotonics е израелска компанија, што се занимава со технологија за иновации на камери. Истоимената поднела тужба против Apple за кражба на патентирана технологија. Истото сценарио се случи и пред 2 години, за неовластена употреба на патентирана технологија за двојна камери и опции за зумирање кај iPhone 7 Plus и iPhone 8 . Со тужбата на Corephotonics

Очекувано: Huawei доби екстра 90 дена за соработка со американските компании

Очекувано: Huawei доби екстра 90 дена за соработка со американските компании

Пред 90 дена за Huawei беа овозможени уште 90 дена соработка со американските компании, но конечно пристигна и последниот ден. Се разбира, ова беше очекувано, не можеа Американците туку-така да го откачат моќниот кинески бренд, кој е телекомуникациски и инфраструктурно навлезен во порите на технологијата. Министерството за трговија на САД го продолжува

Huawei P30 Pro е „Смартфон на годината” според EISA

Huawei P30 Pro е „Смартфон на годината” според EISA

Компанијата ја освои престижната награда втора година по ред. Huawei P30 Pro доби уште едно меѓународно признание - Наградата за најдобар паметен телефон на годинашните награди EISA. Huawei ја освои наградата во оваа категорија втора година по ред, со својот производ кој уште еднаш успеа да остави прекрасен впечаток на судиската комисија составена

iPhone фановите ќе платат повеќе пари за флексибилен смартфон

iPhone фановите ќе платат повеќе пари за флексибилен смартфон

Според анализите, утврдено е дека преклопниот телефон на Apple би можел да се појави идната година, или најсигурно од 2021 година. UBS е компанија што се занимава со анализа на купувачите, која анкетирала Apple фанови за преклопните уреди. Фановите на iPhone одговориле дека ќе платат и до 600 долари повеќе само за преклопен смартфон.

Samsung Aura Blue Galaxy Note 10+ наводно доаѓа во Европа

Samsung Aura Blue Galaxy Note 10+ наводно доаѓа во Европа

Samsung Galaxy Note 10+ е достапен во Аура Бела, Аура Црна, и Аура Сјајна боја низ светот, Аура Сина боја беше наводно лимитирана само за американски пазар, но наскоро истата нијанса пристигнува и во Европа. Според ликстерот Роланд Квант, Аура Сината кај Galaxy Note 10+ со 256GB меморија ќе биде наскоро достапна за купување на европските пазари. Galaxy

За помалку од 1 месец доаѓаат Pro моделите на iPhone

За помалку од 1 месец доаѓаат Pro моделите на iPhone

Како што се ближи септември, се повеќе гласини има за новите iPhone модели. Датата најверојатно ќе биде 10 септември. Оваа година наследникот на iPhone XR би требало да биде iPhone 11, а XS и XS Max ќе бидат iPhone 11 Pro и iPhone 11 Pro Max. Pro моделите би требало да бидат со OLED дисплеи, кои за Apple ги прави Samsung. Најевтиниот модел со 6,1 инчен

Историјата ќе беше друга - Кој сакал да ги купи Facebook и YouTube во 2006

Историјата ќе беше друга - Кој сакал да ги купи Facebook и YouTube во 2006

Пазарната вредност на Facebook моментално е над 500 милијарди долари, а YouTube е тежок 160 милијарди долари. Двете компании доминираат на пазарот за онлајн рекламирање и од квартал до квартал свртуваат по милијарди долари. Нивната перспектива и потенцијал уште од минатата деценија ја забележаа бројни компании, а меѓу нив беше и AOL, чии шефови уште

Huawei нуди до 50% попуст на промена на екранот на телефони на сите свои клиенти во Македонија

Huawei нуди до 50% попуст на промена на екранот на телефони на сите свои клиенти во Македонија

Huawei од од денес започнува нова сервисна кампања во Северна Македонија, која ќе трае до средината на септември. Во овој период, секој доносител на телефон Huawei може да замени скршен или неисправен дисплеј со попуст до 50%, без дополнителни трошоци. Скршен или испукан екран или оштетена батерија се некои од најголемите проблеми со кои корисниците