притисни ентер »

Извори

Телма

Три часа распит на Кичеец, утре на ред е Јанева

Три часа распит на Кичеец, утре на ред е Јанева

Три часа распит на Кичеец, утре на ред е Јанева По три часа распит Зоран Милески викан Кичеец го напушти обвинителството исто како што дојде, во затворското комбе. Тоа се паркира до вратата на дворот во обвинителството и Кичеец директно беше префрлен внатре. Никој од новинарите не го виде. Но со него разговараше обвинителката Вилма Рускоска. Нема детали

Пациентот со западнонилска треска се уште е приклучен на апарати – новозаболени нема, смируваат докторите

Пациентот со западнонилска треска се уште е приклучен на апарати – новозаболени нема, смируваат докторите

Пациентот со западнонилска треска се уште е приклучен на апарати – новозаболени нема, смируваат докторите Единствениот пациент во земјава кој во моментов е заразен со вирусот на западнонилска треска се уште е во тешка здравствена состојба, потврдија од Инфективна. Приклучен е на апарати на интензивна нега и таму е речиси две недели, затоа што вирусот

Агенцијата за храна бара објаснување од косовските власти за забраната на увоз на компир и мед

Агенцијата за храна бара објаснување од косовските власти за забраната на увоз на компир и мед

Агенцијата за храна бара објаснување од косовските власти за забраната на увоз на компир и мед Косовските власти ќе мора да дадат објаснување врз основа на кои стандарди воведоа забрана за увоз на компир и мед од земјава, изјави денеска директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Атанасов. За првиот човек на најголемата Комора во земјава,

Јанева не се откажува од Фетаи и Бубевски како обвинители против Ејуп Елими и Исмет Гури

Јанева не се откажува од Фетаи и Бубевски како обвинители против Ејуп Елими и Исмет Гури

Јанева не се откажува од Фетаи и Бубевски како обвинители против Ејуп Елими и Исмет Гури Катица Јанева не се откажува од обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски. Адвокатот на обвинетите за изборни измами Ејуп Елими и Исмет Гури Еленко побараа од неа да ги изземе во предметот „Титаник“ 3, како полноможници,  а од судот да ја изземе Јаенва како застапник

Продолжува преписката на партиите за „Рекет“

Продолжува преписката на партиите за „Рекет“

Продолжува преписката на партиите за „Рекет“ Продолжува преписката на двете најголеми партии, СДСМ и ВМРО ДПМНЕ за тоа кој бил вмешан и кој се сретнал со двајцата осомничени.Опозициската партија упати неколку прашања до портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов, какви се фотографии, материјали и тонски записи постојат за него во еден од телефоните на

Преговорите во ќорсокак

Преговорите во ќорсокак

Преговорите во ќорсокак Нема преговори за новиот Закон за обвинителство. Од двете најголеми партии СДСМ и ВМРО ДПМНЕ велат дека работните групи се во комуникација, но термин за средба не е договорен. Не се исклучува можноста најчувствителните прашања од законот да се решаваат на лидерска средба, но опозицијата не отстапува од барањето паралелно да

Министерството за животна средина ќе го предаде Ѓавато на АД Водостопанство

Министерството за животна средина ќе го предаде Ѓавато на АД Водостопанство

Министерството за животна средина ќе го предаде Ѓавато на АД Водостопанство Министерството за животна средина ќе го предаде Ѓавато на АД Водостопанство, но не кажува дали ќе се бара одговорност за повеќегодишното незаконско и недомаќинско работење на системот. Од министерството за Телма информираат дека се превземени активности за предавање на хидросистемот,

И пензионерка Тодоровски со идејата од 720.000 евра на распит- истрагата се шири кон Сојузот на Боки 13

И пензионерка Тодоровски со идејата од 720.000 евра на распит- истрагата се шири кон Сојузот на Боки 13

И пензионерка Тодоровски со идејата од 720.000 евра на распит- истрагата се шири кон Сојузот на Боки 13 -Сега е време за тишина, кратко ни одговори Лилјана Тодоровски, пензионерка која добила 720 илјади евра за идејата за европски центри за возрасни лица, по распит во обвинителството за организиран криминал. Парите и ги исплатил битолскиот бизнисмен

Започнуваат 58-мите „Струшки вечери на поезијата“

Започнуваат 58-мите „Струшки вечери на поезијата“

Започнуваат 58-мите „Струшки вечери на поезијата“ Струга задутре, 21 август , по 58- ми пат ќе стане сцена на една од најголемите и најпрочуените културни манифестации во земјава, но и пошироко – поетскиот фестивал „Струшки вечери на поезијата “ . Во годинашното издание ќе учествуваат 32 странски и 30 домашни поети , програмата на фестивалот има 52

Ричард Гир: Матео Салвини е „мал Трамп”

Ричард Гир: Матео Салвини е „мал Трамп”

Ричард Гир: Матео Салвини е „мал Трамп” Според американскиот глумец Ричард Гир, италијанскиот министер за внатрешни работи и лидер на десницата – Матео Салвини е „мал Трамп”, кој ги искористува стравовите на луѓето за да добие гласови. – Вашиот министер за внатрешни работи има ист менталитет како претседателот Трамп. Всушност, Салвини е мал Трамп.