притисни ентер »

Извори

Телма

Ана Камчева сведочи за случајот Рекет

Ана Камчева сведочи за случајот Рекет

Ана Камчева сведочи за случајот Рекет Ана Камчева, сопругата на Јордан Камчев, прeтплaднeво дојде во Кривичниот суд за да сведочи на рочиштето за предметот „Рекет“ во кој се обвинети поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и Бојан Јовановски-Боки 13. На последното рочиште, што се одржа на 6-ти декември, сведочеше Јордан Камчев, кој рече

Мерки на претпазливост наместо притвор за едно лице од Арачиново приведено во полициската операција пред 3 дена

Мерки на претпазливост наместо притвор за едно лице од Арачиново приведено во полициската операција пред 3 дена

Мерки на претпазливост наместо притвор за едно лице од Арачиново приведено во полициската операција пред 3 дена Обвинителството потврди дека само едно лице приведено во големата акција на МВР пред три дена добило кривична пријава и е побаран притвор. Судот на жителот на Арачиново во која е најдено нелегално оружје наместо притвор му определил мерки

Заев, Шеќеринска и Џафери на носачот на авиони “Хари С. Труман” разговараа со американскиот адмирал  Џејмс Фого

Заев, Шеќеринска и Џафери на носачот на авиони “Хари С. Труман” разговараа со американскиот адмирал Џејмс Фого

Заев, Шеќеринска и Џафери на носачот на авиони “Хари С. Труман” разговараа со американскиот адмирал Џејмс Фого Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и заменичката на претседателот во владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, заедно со Претседателот на Собранието на РСМ Талат Џафери, началникот на Генералштабот

Дане Талески во четврток ќе биде именуван за амбасадор во НАТО

Дане Талески во четврток ќе биде именуван за амбасадор во НАТО

Дане Талески во четврток ќе биде именуван за амбасадор во НАТО На седница на Владата на република Северна Македонија во четврток ќе ја разгледува листата на предложени амбасадори на државата. Според најавите и како што Телма претходно објави, Дане Талески ќе биде потврден за амбасадор во НАТО

Чешката полицијата објави фотографија од напаѓачот во болницата

Чешката полицијата објави фотографија од напаѓачот во болницата

Чешката полицијата објави фотографија од напаѓачот во болницата Чешката полиција објави фотографија од напаѓачот кој денеска уби шест лица во чекална во болница во Острава во североисточниот дел на Чешка. Полицијата на Твитер објави фотографија од осомничениот, кој не е именуван. Тој носел црвена јакна. Засега нема индикации што би можел да биде мотивот

Шестмина убиени во вооружен напад во болница во чешка Острава

Шестмина убиени во вооружен напад во болница во чешка Острава

Шестмина убиени во вооружен напад во болница во чешка Острава Најмалку шест лица се убиени во пукотница во болница во чешкиот град Острава, јавуваат медиумите. Нападот се случил утринава во 7 часот. Полицијата ја евакуирала болницата и го бара напаѓачот, кој е во бегство. На местото на нападот се наоѓаат припадници на специјалната полиција. Полицијата

Министерството за труд и социјална политика ги повика компаниите да исплатат к-15 на работниците

Министерството за труд и социјална политика ги повика компаниите да исплатат к-15 на работниците

Министерството за труд и социјална политика ги повика компаниите да исплатат к-15 на работниците Министерството за труд и социјална политики ги повикува компаниите да ги почитуваат обврските утврдени со Закон и со Колективен договор меѓу кои е и исплатата на  К-15 до крајот на годината. Исплатата на регресот за годишен одмор (К-15) е право коешто е

Се урна чилеански воен авион со 38 лица во него, на пат за Антарктикот

Се урна чилеански воен авион со 38 лица во него, на пат за Антарктикот

Се урна чилеански воен авион со 38 лица во него, на пат за Антарктикот Чилеански воен авион  „С-130 Херкулес“ со 38 лица во него исчезнал од екраните на радарите, но набрзо било потврдено дека авионот е урнат, пренесоа агенциите, повикувајќи се на Твитер информации на военовоздухопловните сили на земјата. Авионот се упатил во база на Антарктикот, а

По ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд 11 австралиски државјани се водат како исчезнати, 13 се хоспитализирани

По ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд 11 австралиски државјани се водат како исчезнати, 13 се хоспитализирани

По ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд 11 австралиски државјани се водат како исчезнати, 13 се хоспитализирани Австралискиот премиер Скот Морисон изјави денеска дека 11 државјани на Австралија се водат како исчезнати, додека 13 се хоспитализирани по ерупцијата на вулканот на Нов Зел Се претпоставува дека тројца од петте жртви од ерупцијата се австралиски

Нови проблеми во јавниот транспорт и нови синдикални демонстрации во Франција

Нови проблеми во јавниот транспорт и нови синдикални демонстрации во Франција

Нови проблеми во јавниот транспорт и нови синдикални демонстрации во Франција Шести ден по ред јавниот превоз во Франција е сериозно нарушен поради штрајкот против пензиските реформи во државната железница и париското метро. За денес се најавуваат нови сидникални демонстрации. Секој петтти воз со голема брзина и секој четврти од регионалните возови