притисни ентер »

Извори

Тера

Тензии на Косово

Тензии на Косово

Косовската полиција попладнево со специјалци го уапси  српскиот функционер, директор на Канцеларија за Косово и Метохија во Влада на Република Србија, Марко Ѓуриќ. Косовските медиуми пренесуваат дека и покрај тоа што имал забрана за влез во Косово, Ѓуриќ пристигнал во северниот дел на Митровица. Терористи облечени во полициски униформи на специјалните

Македонија протера руски дипломат, Русија со реакција

Македонија протера руски дипломат, Русија со реакција

Македонија одлучи да протера еден руски дипломат, поради случајот Скрипал, информира МНР. Во соопштението се наведува дека одлуката е донесена „во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и во солидарност со Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска“. МНР наведува дека протерувањето е во согласност со член 9 од

Мукоски, Василески и Чавков во домашен притвор

Мукоски, Василески и Чавков во домашен притвор

Врховниот суд им го замени притворот на пратениците Крсто Мукоски и Сашо Василески и на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков со домашен притвор. Тие се осомничени за насилствата во Собранието на 27 април минатата година. Уште петмина осомничени за насилствата од притвор се пуштаат во домашен притвор, а четворица остануваат во затворот

Дали прокисна спортската сала „Младост“?

Дали прокисна спортската сала „Младост“?

Саботата вечерта можеше да се види вода во спортската сала Младот каде што се играше битолското дерби меѓу Еурофарм Работник и Пелистер. На неколку места во салата имало вода пред почетокот на натпреварот и капело во текот на првото полувреме, што не било случај во вториот дел од натпреварот. Оваа фотографија е направена на една од трибините пред почетокот

Дождот и снегот ја кренаа Црна и Шемница

Дождот и снегот ја кренаа Црна и Шемница

Водостоите на реките во Македонија се над просекот за овај период од годината. Според информациите од УХМР во Битола во изминатите 24 часа наврнале 10 литри дожд на метар квадратен. Информациите од Дирекцијата за заштита и спасување говорат дека  нивото на река Црна е зголемено. Од општина Могила велат дека  нема опасност од излавање на коритото, ја 

Почна пријавувањето за субвенции, рокот е до 15-ти мај

Почна пријавувањето за субвенции, рокот е до 15-ти мај

Земјоделците можат да поднесуваат барање за субвенции до 15-ти мај. Барањата се поднесуваат по електронски пат, самостојно од страна на барателите. Доколку имаат потреба од помош, може да се обратат во подрачните единици на министерството за земјоделство. Се очекува да аплицираат околу 72.000 земјоделци, а на располагање им се околу 100 милиони евра

Животните предизвикувачи на повеќе од 61 отсто од болестите кај луѓето

Животните предизвикувачи на повеќе од 61 отсто од болестите кај луѓето

Вкупно 61 отсто од заразните болести во светот се предизвикани од животните. За превенирање, нивно сузбивање и искоренување неопходна е соработка меѓу ветеринарните и здравствените служби на локално, регионално и глобално ниво, порачаа учесниците на конференцијата „Едно здравје“ што се одржува во Скопје, во организација на Агенцијата за храна и ветеринарство

За 41 милион евра ЕЛЕМ ќе набави механизација за РЕК Битола

За 41 милион евра ЕЛЕМ ќе набави механизација за РЕК Битола

АД „Електрани на Македонија” денеска објави тендер за купување помошна механизација за РЕК Битола. Како што велат од таму ангажирањето надворешна помошна механизација при ископот е еден од главните трошоци на АД ЕЛЕМ, затоа што за таа услуга ЕЛЕМ постојано им плаќа на надворешни фирми, бидејќи сопствена механизација-нема. „Од тие причини, ние како

„Јас го терав Заев да говори за поткупот“, рече сведокот

„Јас го терав Заев да говори за поткупот“, рече сведокот

Кога одел кај поранешниот градоначалник на Струмица Зоран Заев на средба опремен со камери, сведокот Иван Николов во случајот „Поткуп“, го наведувал обвинетиот Заев да зборува за потребите на МВР и Обвинителството за организиран криминал, кажа пред малку сведокот на судењето. „Обвинетиот го снимав на закажаната средба во кабинетот на Заев. Првин МВР

Поради грешка на административните службеници, трошоците за бифеата не се точни

Поради грешка на административните службеници, трошоците за бифеата не се точни

Што се однесува на трошењата во институциите за угостителски услуги, за жал, некои административни службеници не го разбрале укажувањето дека е неопходно да ги пријават само трошењата на министрите, а не и трошењата на сите што се овластени да потпишуваат во рамките на министерствата и тука има една мала недоследност, што во меѓувреме ќе се искоригира,