притисни ентер »

Извори

Top Sport

Вицел „незгодно“ паднал дома, ќе паузира до јануари

Вицел „незгодно“ паднал дома, ќе паузира до јануари

Фудбалерот од средниот ред на Борусија Дортмунд, Аксел Вицел ќе мора да паузира до крајот на 2019 година, откако завршил во болница по „незгоден пад“ во неговиот дом. Вицел, кој ги одигра сите 90 минути при 5:0 победата над Фортуна Диселдорф бил на операција на лицето и забите во Клиникцентрум болницата во Дортмунд во текот на викендот и иако бил пуштен

Клоп: Против Салцбург како да е финале на ЛШ!

Клоп: Против Салцбург како да е финале на ЛШ!

Актуелните шампиони Ливерпул се подготвуваат за последниот меч по групи во Лигата на шампионите против Салцбург како да играат финале, вели менаџерот Јирген Клоп. Ливерпул се лидери во групата Е со поен пред Наполи и три пред Салцбург, а трите тима имаат шанса за пласман понатаму, но постојат и шанси да бидат елиминирани. Во последното коло, Ливерпул

Ова е Артем Бахмет, најлошиот тенисер во историјата! (видео)

Ова е Артем Бахмет, најлошиот тенисер во историјата! (видео)

ИТФ турнирот во Доха, Катар го „промовираше“ во мала ѕвезда можеби најлошиот тенисер на светот, Украинецот Артем Бахмет, откако тој загуби со неверојатни 6:0/6:0 од Критик Коајкул во меч во кој не освои ниту еден поен, а според видеото кое се појави, не беше ниту блиску. Бахмет загуби без освоен поен од Тајланѓанецот Коајкул за само 22 минути, а уште

Светскиот шампион во шах, Карлсен, ептен го бива во „фантази фудбал“

Светскиот шампион во шах, Карлсен, ептен го бива во „фантази фудбал“

Светскиот шампион во шах, Норвежанецот Магнус Карлсен успеа да се искачи на шестото место на „фантази фудбал“ во Премиер лигата во конкуренција од над 7 милиони играчи, откако неговиот тим (Кјел Анкедал) со капитен Мохамед Салах освои 26 поени. Во тимот на норвешкиот велемајстор исто така се и Сон Хеунг-Мин (кој постигна фантастичен гол против Барнли)

Русија ќе биде на Евро 2020, а може и на СП 2022, но без знаме и химна

Русија ќе биде на Евро 2020, а може и на СП 2022, но без знаме и химна

Одлуката на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) за доделување на четиригодишна интернационална суспензија на руските спортисти, ќе влијае и на руската фудбалска репрезентација на различни начини. Домаќините на СП 2018, кои дома стигнаа до четврт-финалето на турнирот, веќе се квалификувани на Евро 2020, а Санкт Петербург еден од домаќините на спортското

Почетино на дружба со стариот пријател Марадона

Почетино на дружба со стариот пријател Марадона

Маурисио Почетино продолжи да ужива во кратката пауза од фудбалот во Аргентина со посета на својот стар пријател Диего Марадона. Почетино се врати во татковината по отказот од Тотенхем минатиот месец, но најави дека наскоро ќе се врати на тренерската позиција. Почетино беше гостин на Марадона пред дуелот од аргентинската Суперлига на Гимназија Ла Плата

Џоел Глејзер ветил дека Солскјер нема да добие отказ, и му дал пари за Халанд и Нигуез!

Џоел Глејзер ветил дека Солскјер нема да добие отказ, и му дал пари за Халанд и Нигуез!

По состанокот со газдата Џоел Глејзер, Оле Гунар Солскјер добил уверување дека сите се зад него во Манчестер јунајтед, и дека шпекулациите дека бараат замена се само шпекулации, и во исто време му ветил пари со кои Норвежанецот може да продолжи со градењето на тимот со ангажирање на двете главни цели – Саул Нигуез и Ерлинг Браут Халанд, тврди „Дејли

Федерер: Не сонував дека со Мирка ќе имаме толку деца

Федерер: Не сонував дека со Мирка ќе имаме толку деца

Тениската легенда Роџер Федерер вели дека е прекрасно да бидеш татко и објаснува дека родителството никогаш не му пречело во кариерата, иако признава дека не очекувал дека ќе има толку деца со својата сопруга Мирка. Роџер и Мирка имаат два пара близнаци – 10-годишните ќерки Мајла Роуз и Шарлин и 5-годишните синови Лео и Лени. „Чувството е фантастично

Бартомеу: За Пеп вратата во Барселона секогаш е отворена

Бартомеу: За Пеп вратата во Барселона секогаш е отворена

Пеп Гвардиола, човекот кој стана икона на „Ноу Камп“ како фудбалер и како тренер, би можел да се врати во Барселона, тврди претседателот на Блауграна, Жосеп Марија Бартомеу. Менаџерот на Манчестер сити излезе од славниот младински состав на Барселона, за подоцна покрај фудбалер на тимот да стане и тренер во блескавата генерација со „тики-така“ стилот

Златан сигурно нема да дојде во Болоња

Златан сигурно нема да дојде во Болоња

И покрај тоа што наводно имало директни разговори помеѓу тренерот на Болоња, Синиша Михајловиќ и Златан Ибрахимовиќ, Швеѓанецот нема да се приклучи на „Рособлу“ во јануари, потврди директорот на клубот, Валтер Сабатини. Сите очекуваат Ибрахимовиќ по крајот на договорот со Лос Анџелес галакси на крајот на годината да се врати во Италија, каде што наводно