притисни ентер »

Извори

ТВ 21

Дневен хороскоп за четврток (09.05.2019)

Дневен хороскоп за четврток (09.05.2019)

ОВЕН Работа: Очекувајте дека се ќе оди онака како што сте планирале на ова поле. Љубов: Пред вас е добра фаза во која ќе бидете задоволни. Ако сте во брак, можни се проблеми. Здравје: Наклонети сте кон инфекции и воспаленија. БИК Работа: Ве очекува поволен ден за нови работни проекти кои би можеле да донесат до подобрување на заработката. Љубов: Надевајте

НОВО ЧУДО ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ: Ајакс имаше 2:0, Тотенхем направи пресврт и се пласираше во финале!

НОВО ЧУДО ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ: Ајакс имаше 2:0, Тотенхем направи пресврт и се пласираше во финале!

До последните секунди од мечот во Амстердам, во второто полуфинале, Ајакс имаше полуфинале во џеб. Иако холандскиот тим дојде дома со предност од Лондон од 0:1, па дури дојде и до 2:0 по првиот дел во мечот со Тотенхем, сепак, англискиот тим во судиското надополнување, во 95 минута стигна до пресврт и од свое прво историско финале од ЛШ. Ајакс имаше

47-ми мајски оперски вечери, современа „Аида“ поразлична од онаа што ја знаеме

47-ми мајски оперски вечери, современа „Аида“ поразлична од онаа што ја знаеме

Со палење на фестивалскиот оган утревечер по 47- ми пат во просториите на МОБ започнуваат Мајките оперски вечери и ќе траат до 31-ви март. Традиционално започнуват со операта „Аида“ на Џузепе Верди, но поинаква од она што сме навикнати да ја гледаме до сега. „Задоволство ми е што ја правиме оваа продукција, бидејќи е микс на традиционалната сценска

31. издание на саемот на книгата, повеќе од 70 издавачи од земјава и странство

31. издание на саемот на книгата, повеќе од 70 издавачи од земјава и странство

31.издание на Меѓународниот саем на книга свечено  ќе биде отворен вечерва  во 19.30 – ВИП Арена Борис Трајковски и ќе трае до 14-ти мај на просторот во салата „Борис Трајковски“. Во соработка со Скопски Саем, Унгарија и унгарската книжевност ќе бидат во фокусот .  На специјализираниот унгарски штанд, посетителите ќе имаат можност лично да се сретнат

8 години судење за случајот Маѓар Телеком, сведочеше професорот Борче Давитковски

8 години судење за случајот Маѓар Телеком, сведочеше професорот Борче Давитковски

Во Кривичниот суд Скопје за случајот Маѓар Телеком на СЈО, исказ даде и професорот Борче Давитковски. Тој во периодот од 2002 – 2004 беше претседател на Одборот на директори на Македонски Телеком, кажа во детали какви биле консултантските  услуги, ангажираните експерти, за начинот на отпуштање од работа на вработените, за покачувањето на цената на

20 дена до извештајот од ЕК – „Заслужувате почеток на преговорите“, велат странските експерти

20 дена до извештајот од ЕК – „Заслужувате почеток на преговорите“, велат странските експерти

Експертите од регионот оценуваат дека Северна Македонија направила се што било побарано во правец на исполнување на реформите. Членството на земјава во НАТО ќе ги забрза нејзините преговори со ЕУ, смета Душан Јањиќ од Форум за меѓуетнички односи од Србија, бидејќи со членството во НАТО ќе се исполнат многу политички услови отворање и затворање на поглавјата

4 години од „Диво Насеље“ – „Нема докази, тешко дека СЈО ќе го преземе случајот“, Јанева

4 години од „Диво Насеље“ – „Нема докази, тешко дека СЈО ќе го преземе случајот“, Јанева

Ова го  изјави премиерот Заев на 10 ноември 2017 година. Но утре се навршуваат 4 години од вооружениот настан во Диво Насеље во Куманово, случај за кој веќе се казнети 37 лица, од кои 7 на доживотен затвор. Меѓународна истрага се уште нема. Министерката за правда Рената Дескоска рече дека нема информации за конкретни случаи и дека овој случај треба

Борбата против криминалот и корупцијата – „Да почне од носителите на јавни функции“

Борбата против криминалот и корупцијата – „Да почне од носителите на јавни функции“

Борбата против организираниот криминал и корупција треба да почне од носителите на јавни функции, со тоа што треба да им бидат изречени поостри казни. Ваков апел упати денеска Вилма Рускосак додавајќи дека правдата не треба да постои само за обичните граѓани. Алберт Муслиу од Асоцијацијата  за демократска иницијатива рече дека како граѓани треба да

Интерпол не објавува потерница по Груевски – „Објавени се истраги и за актуелни функционери“, вели Рускоска

Интерпол не објавува потерница по Груевски – „Објавени се истраги и за актуелни функционери“, вели Рускоска

Седиштето на Интерпол веќе два месеца не издава потерница по Никола Груевски и Никола Бошковски и двајцата обвинети во случајот со настаните на 27 април во Собранието. Главната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска вели дека образложение зошто не се објавува потерница не добиле. „Јас за предметот кој го водам за организаторите на настаните

СДСМ бара разрешување на Дураку, дознава ТВ21 – Заев и Ахмети ќе разговараат за назначување и разрешување министри

СДСМ бара разрешување на Дураку, дознава ТВ21 – Заев и Ахмети ќе разговараат за назначување и разрешување министри

СДСМ бара разрешување на министерот за животна средина Садула Дураку, дознава ТВ21. Се очекува тој да раководи со Министерството за системски политики и односи меѓу заедниците. Од партијата на Заев не ја негираат веста но велат дека наскоро раководството на партијата ќе се состане за да дискутира околу измените во централната и локалната власт. Но