притисни ентер »

Извори

USB

Серијата 6 на Apple Watch може да има поголема батерија

Серијата 6 на Apple Watch може да има поголема батерија

ГАЏЕТИ , Тренди Серијата 6 на Apple Watch може да има поголема батерија 1 минута 0 0 Батеријата на претстојниот паметен часовник на Apple Watch Series 6 се наоѓа во Институтот за тестирање на истражувања во Јужна Кореја, каде исто така била пронајдена и објавена од страна на корисници на социјалните мрежи. Институтот ја потврди батеријата кон крајот

Нови фотографии од дизајнот на Huawei Mate 40 Pro

Нови фотографии од дизајнот на Huawei Mate 40 Pro

МОБИЛНИ , Тренди Нови фотографии од дизајнот на Huawei Mate 40 Pro 1 минута 0 0 Кинескиот производител стана единствената компанија што го сруши биполарниот модел на доминација на пазарот на паметни телефони. Со години, Samsung и Apple беа најголемите производители во овој сегмент, но Huawei постепено се етаблира како нивниот најголем конкурент. Економските

Водечките технолошки компании инвестирале над 20 милиони долари во лобирање во 2020 година

Водечките технолошки компании инвестирале над 20 милиони долари во лобирање во 2020 година

ИНТЕРНЕТ , Топ Водечките технолошки компании инвестирале над 20 милиони долари во лобирање во 2020 година 9 минути 3 3 Технолошките компании продолжуваат да бидат исклучително активни во поддршката на иницијативите што ги промовираат нивните услуги. Огромните финансиски ресурси што им се достапни на ИТ гигантите се причината зошто тие издвојуваат сè

Белгиска компанија произведе стопроцентно вештачки дијамант

Белгиска компанија произведе стопроцентно вештачки дијамант

ФУТУРАМА , Тренди Белгиска компанија произведе стопроцентно вештачки дијамант 2 минути 0 0 Белгиската компанија Хијари неодамна разви технологијата за производство на 100 отсто вештачки дијаманти, со исклучително чиста структура. Научниците со децении работат на лабораториско производство на дијаманти. Професорот по експериментална физика, Кен Ханен

Ново откритие на научниците: Овие средства го уништуваат коронавирусот!

Ново откритие на научниците: Овие средства го уништуваат коронавирусот!

ФУТУРАМА Ново откритие на научниците: Овие средства го уништуваат коронавирусот! 8 минути 2 2 Било кое средство за дезинфекција го уништува коронавирусот, изјавила вчера директорката на Федералната служба за фитосанитарен надзор во Русија, Ана Попова. „Секое дезинфекциско средство во одредена концентрација е погубно за овој вирус. Т.е. без оглед со

Во иднина секој нов Audi RS модел ќе биде електрифициран

Во иднина секој нов Audi RS модел ќе биде електрифициран

ФУТУРАМА , Тренди Во иднина секој нов Audi RS модел ќе биде електрифициран 4 минути 0 0 Според зборовите на Ролф Михл, директор за маркетинг во Audi и шеф на продажба, сите идни RS модели на марката ќе бидат електрифицирани. Во интервју за порталот Autocar, Михл ги открива плановите на Audi кои вклучуваат благ хибриден, plug-in хибриден и електричен

Realme V5 претставен како најевтин 5G смартфон досега

Realme V5 претставен како најевтин 5G смартфон досега

МОБИЛНИ , Топ Realme V5 претставен како најевтин 5G смартфон досега 4 минути 0 0 Официјално деби имаше моделот Realme V5, a пристигнува со две посебни карактеристики – како првиот телефон во рамките на новата V серија и како најевтинот 5G телефон во овој момент. Уредот го покренува 7nm MediaTek Dimensity 720 чипсет (две Cortex-A76 јадра и шест Cortex-A55

Руската вакцина против Ковид-19 создала имунитет кај волонтерите без нуспојави

Руската вакцина против Ковид-19 создала имунитет кај волонтерите без нуспојави

ФУТУРАМА Руската вакцина против Ковид-19 создала имунитет кај волонтерите без нуспојави 9 минути 2 2 Завршните лекарски прегледи на волонтерите кои учествувале во клиничките испитувања на вакцината против Ковид-19 покажале присуство на имунитет и отсуство на нуспојави, објави денеска руското Министерство за одбрана. Резултатите од студијата покажале

Египет со реација на изјавата на Маск дека вонземјани ги изградиле пирамидите

Египет со реација на изјавата на Маск дека вонземјани ги изградиле пирамидите

ФУТУРАМА , НАЈНОВИ Египет со реација на изјавата на Маск дека вонземјани ги изградиле пирамидите 5 минути 0 0 Египет го покани милијардерот Елон Маск да ја посети таа земја и за себе да види дека славните пирамиди не се градени од вонземјани. Сопственикот на Tesla и SpaceX претходно на Твитер објави дека вонземјаните учествувале во тој градежен проект

Xiaomi патентираше паметен телефон со вградени безжични слушалки

Xiaomi патентираше паметен телефон со вградени безжични слушалки

AV , НАЈНОВИ Xiaomi патентираше паметен телефон со вградени безжични слушалки 1 минута 0 0 Кинескиот производител тестира различни дизајни што можат да го променат дизајнот на идните паметни телефони, a eден од нивните најнови обиди во оваа област е Xiaomi Mi MIX Alpha Pro. Ваквите концепти изгледаат доста футуристички и покажуваат колку скоро целото