притисни ентер »

Извори

Вечер

БОМБА: Душан Тадиќ во Барселонa!

БОМБА: Душан Тадиќ во Барселонa!

Барселона веројатно ќе се откаже од Родриго затоа што никако не може да се договори со Валенсија околу трансферот, па затоа се сврте на алтернативни решенија. Блауграна е во потрага по играч кој ќе го замени Луис Суарез. А наводно го нашла во Ајакс. Тоа е капитенот Душан Тадиќ, тоа го тврди угледниот италијански новинар Џанлука ди Марсио чија специјалност

Земјотресот е кај Драч, СИЛНО ПОЧУСТВУВАН ВО МАКЕДОНИЈА И ЦРНА ГОРА

Земјотресот е кај Драч, СИЛНО ПОЧУСТВУВАН ВО МАКЕДОНИЈА И ЦРНА ГОРА

Земјотрес со јачина од 4,9 степени ја погоди западна Албанија, во близина на границата со Црна Гора. Земјотресот е регистриран во 20 часот и 15 минути и епицентарот бил на 25 километри северо-источно од Драче, на длабочина од 13 километри. Земјотресот беше почувствуван и во Црна Гора и Македонија. „Овој земјотрес може да предизвика материјална штета

Земјотрес со јачина од 4.5 степени почувствуван во земјава

Земјотрес со јачина од 4.5 степени почувствуван во земјава

Земјотрес со јачина од 4.5 степени вечерва беше почувствуван во земјава и во регионот. Епицентарот, како што јавуваат медиумите од регионот е во Албанија, а во 21.17 часот тресењето на тлото било почувствувано и од делови на земјава, како и во Црна Гора со јачина од 4.6 степени според Рихтеровата скала. Два помали земјотреси попладнево се регистирани

Полицијата трага по две малолетнички во Скопје

Полицијата трага по две малолетнички во Скопје

На 26.1.2020 во 9 часот во Полициската станица Карпош, воспитувачка во Јавната установа за згрижување деца со воспитно-социјални проблеми и нарушено поведение пријавила дека малолетните М. С. (15) и М. С. (17) од Скопје самоволно ја напуштиле организациската единица во Влае. Тие и претходно неколкупати ја напуштале установата и биле враќани назад.

Вест Хем си донесе засилување од Славија Прага

Вест Хем си донесе засилување од Славија Прага

Менаџерот на Вест Хем, Дејвид Мојс, попладнево потврди дека е постигнат финален договор вреден 13 милиони фунти за трансфер на играчот од средниот ред на Славија Прага, Томаш Соучек. Мојс потврди дека Соучек (24) ги минува медицинските прегледи во клупската база, пред да стави параф на договорот. „Тој одговара на профилот на играч каков што барав“,

НАЈНОВА ВЕСТ: Вечерва земјотрес и во Македонија, ова се деталите

НАЈНОВА ВЕСТ: Вечерва земјотрес и во Македонија, ова се деталите

Земјотрес М4,5 во Македонија е почувствуван во регионот. Веб-страницата и апликациите се бавни поради голем сообраќај. Се извинуваме за ова, стои на официјалниот твитер профил на независна научна организација и давател на информации за земјотреси во реално време earthquake M4.5 in #North #Macedonia and felt in the region. Website and app is slow due

ПОСТРАШНО Е: Земјотресoт на Јамајка е 7,7 ПО РИХТЕР!

ПОСТРАШНО Е: Земјотресoт на Јамајка е 7,7 ПО РИХТЕР!

Земјотрес со јачина од 7,7 степени, е регистриран во Карипското Море помеѓу Јамајка и Куба, соопшти геолошкото центар на САД. Центарот на земјотресот се наоѓал на околу 73 милји северозападно од Лусиа, Јамајка. Si se pueden generar olas altas, pero no creo que se genere #Tsunami por el #Terremoto de 7.7 en #Jamaica #Cuba https://t.co/5loSdopvAB — Beatriz

ВОНРЕДНА ВЕСТ: Јамајка на погоди ЗЕМЈОТРЕС СО ЈАЧИНА ОД 7,4 ПО РИХТЕР! (ВИДЕО)

ВОНРЕДНА ВЕСТ: Јамајка на погоди ЗЕМЈОТРЕС СО ЈАЧИНА ОД 7,4 ПО РИХТЕР! (ВИДЕО)

Земјотрес со јачина од 7,4 степени ја погоди областа помеѓу Куба и Јамајка на Карибите, соопшти Евро-медитеранскиот институт. Силен земјотрес беше почувствуван околу 21:10 часот по локално време. Jamaica! #jamaica #earthquake pic.twitter.com/NXnkrPq98X — 𝕭𝖞𝕾𝖒𝖔𝖐𝖎𝖓 ™ (@BySimokin) January 28, 2020 Засега нема информации за жртви и штети. По земјотресот,

Светската атлетска федерација забрани патики на Најк за кои тврди дека се „технолошки допинг“ (ФОТО)

Светската атлетска федерација забрани патики на Најк за кои тврди дека се „технолошки допинг“ (ФОТО)

Светската атлетска федерација (ИААФ) донесе одлука да ја забрани употребата на моделите на Најк наречени „Nike Vaporfly“ на сите свои натпреварувања. Светската атлетската федерација вели дека точно знае што прави, бидејќи се работи за еден вид „технолошки допинг“. Во последните неколку недели овие патики се најдоа во центарот на вниманието, кога некои

Пријава за кичевец, му се заканувал на адвокат за бракоразводна парница

Пријава за кичевец, му се заканувал на адвокат за бракоразводна парница

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против А .А. (51) од с. Колари, Kичевско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело загрозување на сигурноста. Како што информира МВР, во периодот од ноември 2019 до 16.12.2019 пријавениот по телефон му упатувал закани за животот на Л. С. (39) од