притисни ентер »

Извори

Weather4all

Времето денес (02.03.2018) - Облачно со врнежи од дожд и многу потопло време

Времето денес (02.03.2018) - Облачно со врнежи од дожд и многу потопло време

Денес е петок, 2 март 2018 година, 61-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 06:02, а ќе зајде во 17:29 часот. Денот ќе трае 11 часа и 27 минути. Ова утро во Македонија имаме облачно време со локални врнежи од дожд и потопло време. Врнежи од замрзнат дожд има на планинскиот премин Буково. Дожд врне на Стража, во Битола, Прилеп, Струга, Ресен, и Велес

И денес(07.08.2017) тропски ден, попладне услови за локален дожд

И денес(07.08.2017) тропски ден, попладне услови за локален дожд

Денес е понеделник, 7 август 2017 година, 219-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 05:28, а ќе зајде во 19:48 часот. Денот ќе трае 14 часа и 20 минути. Позади нас е една навистина топла ноќ, можеби и најтоплата оваа година, бидејќи синоќа во 20 часот имавме температури кои што се движеа од 23 до 35 степени. Сончево и многу топло време имаме и во

Времето денес 05.09.2016 - Претпладне сончево, попладне и навечер со врнежи од дожд

Времето денес 05.09.2016 - Претпладне сончево, попладне и навечер со врнежи од дожд

Денес е понеделник, 5 септември 2016 година, 249-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 05:58, а ќе зајде во 18:54 часот. Денот ќе трае 13 часа и 04 минути. Сателитска слика на Балканот 05.09.2016  06:00 часот Претежно ведро и топло утро имаме денеска во Македонија. Појава на локална облачност има понедека во источната половина. Од сателитската слика

Од вторник промена на времето. Обилни врнежи од дожд, силен ветер и температурен шок

Од вторник промена на времето. Обилни врнежи од дожд, силен ветер и температурен шок

Додека жителите на Пиринејскиот полуостров уживаат во сончевото време и тропските температури кои на јужните предели може да достигнат и до 43 степени, на Балканскиот полуостров и Македонија , метеоролошките услови најавуваат есенски денови проследени со обилни врнежи од дожд. Во понеделник од северот на Италија кон јужен Медитеран ќе се придвижува

Сончево и топло во недела, по понеделник попладне наоблачување

Сончево и топло во недела, по понеделник попладне наоблачување

БАЛКАН (04.09.2016) – На Балканскиот полуостров ќе биде претежно сончево со локална облачност и топло време. Во доцните попладневни и во вечерните часови во северните предели продор на нестабилна и посвежа воздушна маса која ќе услови нестабилно време со врнежи од дожд. Оваа нестабилност во Македонија ја очекуваме во текот на ноќта понеделник кон вторник

Времето денес 19.08.2016 - Претпладне претежно сончево, попладне нестабилно со врнежи од дожд

Времето денес 19.08.2016 - Претпладне претежно сончево, попладне нестабилно со врнежи од дожд

Денес е петок, 19 август 2016 година, 232-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 5:46, а ќе зајде во 19:28 часот. Денот ќе трае 13 часа и 49 минути. Претежно сончево и топло утро имаме денес во Македонија. Во источните предели имаме зголемена облачност, особено во североисточните и југоисточните предели која во наредните часови ќе се намалува и тука

Времето денес 17.08.2016 - Претежно сончево со локална облачност. Во петок дожд

Времето денес 17.08.2016 - Претежно сончево со локална облачност. Во петок дожд

Денес е среда, 17 август 2016 година, 230-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 05:39, а ќе зајде во 19:33 часот. Денот ќе трае 13 часа и 33 минути. Ова утро појава на локална облачност имаме во северозападните и централните предели која се проширува и кон север и кон исток. Во крајните североисточни како и јужните, југозападните и западните предели

Времето денес 16.08.2016 - Сончево и топло со температура до 37 степени

Времето денес 16.08.2016 - Сончево и топло со температура до 37 степени

Денес е вторник, 16 август 2016 година, 229-иот ден во годината.  Сонцето изгреа во 05:38, а ќе зајде во 19:35 часот. Денот ќе трае 13 часа и 56 минути. Уште едно сончево и температурно посвежо утро во Македонија. Утринските температури се за 1-2 степени повисоки од вчерашните но сеуште се под просекот за месец август. МАКЕДОНИЈА - Во Македонија денес

Времето денес 15.08.2016 - Сончево и потопло со температура до 36 степени

Времето денес 15.08.2016 - Сончево и потопло со температура до 36 степени

Денес е понеделник, 15 август 2016 година, 228-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 05:37, а ќе зајде во 19:36 часот. Денот ќе трае 13 часа и 59 минути. Свежо и сончево утро имаме денеска во Македонија, со утрински темпертури кои повторно се под просекот за овој период од годината, но за 1-2 степени повисоки од вчерашните. Насекаде над Македониј

Времето утре (23.07.2016) - Сончево и многу топло, од понеделник дожд

Времето утре (23.07.2016) - Сончево и многу топло, од понеделник дожд

МАКЕДОНИЈА - Во Македонија во сабота денот ќе го започнеме со повисоки утрински температури кои што ги имавме денеска, и ќе се движат во интервал од 10 до 19 степени. Во текот на денот ќе биде сончево и многу топло со осетен пораст на максималните температури кои ќе се движат во од 28 до 39 степени. Ќе дува доумерен слаб северен и северозападен ветер,