притисни ентер »

Извори

Женски Магазин

Бев во прединфарктна состојба: Игор Џамбазов по изненадувањето кое му го подготви Илина во Утринската на „Телма“

Бев во прединфарктна состојба: Игор Џамбазов по изненадувањето кое му го подготви Илина во Утринската на „Телма“

Илина Арсова го изненади Игор Џамбазов со видео повик од Еквадор, во Утринската програма на „Телма“. Додека уредникот Горан Петрески разговараше со Џамбазов во студиото на Телма, на екранот зад нив директно се вклучи Илина Арсова. На Игор не му се веруваше што ја гледа својата сакана и извика браво за екипата која се сетила да го изненади на овој начин

Горан Герасимовски: Го сакам центарот на Скопје, но Капиштец ми е во срцето

Горан Герасимовски: Го сакам центарот на Скопје, но Капиштец ми е во срцето

Професионално директор на Државниот завод за индустриска сопственост, приватно сопруг, татко и вистински вљубеник во природата и рекреативните спортови. Својот мир го наоѓа на падините на Водно, а пак вели дека од срце го сака целиот град. Со оптимистичен “can-do” став, вели дека нема нешто што не може да се оствари и „секоја планина е достижна“ ако

Трик со кој алиштата ќе се исушат 3 пати побрзо! Направете го ова пред да ги ставите на перење

Трик со кој алиштата ќе се исушат 3 пати побрзо! Направете го ова пред да ги ставите на перење

Се прашувате како побрзо да ги исушите алиштата? Одговорот е едноставен! Сушењето на алиштата по природен пат, на тераса или на сушара за алишта, е секогаш подобар избор од машина која има програма за сушење. Заштедува енергија, бидејќи само ги оставате алиштата да се исушат, го спречува полнењето со статички електрицитет, а исто така го продолжува

Јулија пред 22 години со таткото влегла во воз, па ѝ се губи секаква трага: Деталите на кошулата ја запрепастиле полицијата

Јулија пред 22 години со таткото влегла во воз, па ѝ се губи секаква трага: Деталите на кошулата ја запрепастиле полицијата

Нејзиниот татко испил неколку чаши повеќе за време на патувањето, па заспал, а кога се разбудил, се згрозил. Во 1999 година, кога имала само четири години, Јулија Мојсејенко патувала со својот татко со воз меѓу две села во Белорусија. Нејзиниот татко испил неколку чаши повеќе за време на патувањето, па заспал, а кога се разбудил, се згрозил. Облеката

Само таа може да ѝ парира на Џенифер Лопез: Има 50 години и тело од соништата, а јаде сè освен една храна

Само таа може да ѝ парира на Џенифер Лопез: Има 50 години и тело од соништата, а јаде сè освен една храна

Познатата водителка изгледа „како авион“ во своите 50 -ти години, а еве ја нејзината тајна! Познатата актерка и ТВ водителка Аманда Холден во февруари наполни 50 години, а врз основа на нејзиниот изглед, лесно може да помислите дека е многу помлада. Убавицата, која беше цел на бројни поплаки поради појавувањето на телевизија со огромни деколтеа, откри

Проф. д-р Софијанова во дискусија на Лекарска комора: Ковид 19 кај деца, од асимптоматска болест до мултисистемско засегање

Проф. д-р Софијанова во дискусија на Лекарска комора: Ковид 19 кај деца, од асимптоматска болест до мултисистемско засегање

Проф. д-р Софијанова во дискусија на Лекарска комора : Ковид 19 кај деца, од асимптоматска болест до мултисистемско засегање Вирусот SARS-CoV-2 кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со  симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај  внимателно и претпазливо да се следи и доколку се забележи влошување на здравствената

Себична жено, ќе бидеш мртва кога детето ќе тргне во средно училиште: Мајка беше распната на интернет бидејќи се породи во 7-та деценија!

Себична жено, ќе бидеш мртва кога детето ќе тргне во средно училиште: Мајка беше распната на интернет бидејќи се породи во 7-та деценија!

Една жена предизвика жестока дебата на родителскиот форум „Mumsnet“, откако рече дека одлуката да се роди дете во шеесеттите години е себичен потег. Таа ги сподели своите размислувања во форма на приказна за поранешната шефица на галеријата „Serpentine Dame“, Јулија Пејтон Џонс, која се породи на 64-годишна возраст. „Кога нејзината ќерка ќе има 16

Зошто уринарните инфекции се почести кај  жените?

Зошто уринарните инфекции се почести кај жените?

Инфекциите на уринарниот тракт се почести кај жените отколку кај мажите бидејќи кај жените уретрата е пократка, рамна и широка и поради тоа бактериите полесно може да преминат во мочниот меур. Значи, причината е пред се‘ заради анатомијата на уринарниот систем, каде кај жените мочниот канал е многу пократок за разлика од мажите. Друга причина е близината

Стил на денот: Ана Ивановска во кожени панталони и тантела, изглед кој треба да го искористите

Стил на денот: Ана Ивановска во кожени панталони и тантела, изглед кој треба да го искористите

Тенисерката Ана Ивановиќ, знае да ја истакне својата природна убавина, со лежерни и спортски комбинации, кога ја нема на еден од светските црвени теписи. Стилот на Ана Ивановиќ секогаш е прилагоден на ситуацијата и настанот. Секогаш негувана, но измерена, Ана зрачи со позитивна енергија и самодоверба, а многу луѓе сакаат да го копираат нејзиниот „изглед“

Дијамантот на љубовтa

Дијамантот на љубовтa

Најчесно е да си признаеме кои сме или кои сме станале додека сме ја бркале илузијата за себе си. Зошто ја почнувам денешнава колумна со ова? Затоа што додека бев во Битола на Интернационалниот филмски фестивал „Браќа Манаки“ се сетив на сите изминати години на овој фестивал, дури и на оние бурни денови кога на филмските проекции сум влегувала со очи