притисни ентер »

Извори

Живеј здраво

ИСТРАЖУВАЊЕ: Чистењето со средства ги оштетува белите дробови исто како пушење 20 цигари на ден

ИСТРАЖУВАЊЕ: Чистењето со средства ги оштетува белите дробови исто како пушење 20 цигари на ден

Во едно ново истражување е откриено дека жените кои редовно чистат со средства за чистење имаат забрзано намалување на функцијата на белите дробови, слично како она кај пушачите кои пушат околу 20 цигари дневно. Редовното користење на средства за чистење може да влијае врз белите дробови скоро исто како и пушењето цигари, предупредуваат истражувачите

После три години, успешно извршена трансплатација на бубрези од починат донор

После три години, успешно извршена трансплатација на бубрези од починат донор

Фото: ТВ21 После три години пауза, на Клиниката за Нефрологија во соработка со Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување – КАРИЛ, во Македонија за првпат успешно се изврши трансплатација на бубрези од  пациент кој доживеал мозочна смрт. Од пациентот кој починал, со дозвола на најблиските членови од семејствто, земени се бубрезите и

Омега-3 масните киселини можат да го намалат ризикот од предвремено породување

Омега-3 масните киселини можат да го намалат ризикот од предвремено породување

Земањето суплементи од омега-3 масни киселини за време на бременоста може да го намали ризикот од прерано породување, открија најновите истражувања . Анализирани се 70 истражувања кои опфатиле вкупно 20,000 жени. Неколку од тие истражувања се базирале на внес на риба, но повеќето биле за суплементи од омега-3 масни киселини. Истражувачите откриле цврсти

Пациентите со хепатитис Ц ќе примаат нов тип терапија за целосно излекување

Пациентите со хепатитис Ц ќе примаат нов тип терапија за целосно излекување

Пациентите со хепатитис Ц (вирусно заболување кое го напаѓа црниот дроб и има многу брза прогресија) ќе примаат нов тип терапија со што ќе се овозможи нивно целосно излекување. Станува збор за донација од американска фондација, беше истакнато на денешната прес-конференција на Клиниката за инфективни болести. Посочи дека таа терапија во развиените земји

Кратко испитување на вратот може да открие деменција 10 години пред симптомите да се појават

Кратко испитување на вратот може да открие деменција 10 години пред симптомите да се појават

Скот Чиеса, од Универзитетскиот Колеџ Лондон, и неговите колеги, велат дека тестот што се користи за мерење на пулсот во вратот, еден ден може ќе се користи да се испитува пад на когнитивните способности. Во 2002, истражувачите користеле скенер со ултразвук за да ги испитаат крвните садови во вратот на повеќе од 3.000 лица, а потоа ја следеле нивната

Колку години му требаат на срцето да заздрави по откажувањето од цигари?

Колку години му требаат на срцето да заздрави по откажувањето од цигари?

Според едно ново истражување, пушачите треба да почекаат дури 15 години откако ќе ја откажат таа навика за да им се намали ризикот од кардиоваскуларни болести и мозочен удар. Претходните истражување покажале дека ризикот се намалува во рок од 5 години, но новите истражувања велат дека е потребно 3 пати повеќе време. По анализирање на податоците од

Вградено второто целосно вештачко срце на 28-годишна девојка од Скопје во „Аџибадем Систина“

Вградено второто целосно вештачко срце на 28-годишна девојка од Скопје во „Аџибадем Систина“

Фото: Аџибадем Систина Второто целосно вештачко срце е вградено во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ во Скопје. Со оглед на исклучително тешката и ретка операција, имајќи ја предвид претходната состојба на пациентот, ова е уште еден пионерски кардиохируршки зафат, со што Клиничката болница и, воопшто, македонското здравство се вбројуваат помеѓу

Како загадувањето влијае на работата на белите дробови?

Како загадувањето влијае на работата на белите дробови?

Загадувањето на воздухот претставува висока концентрација на загадувачи, материи кои имаат потенцијал да предизвикаат шетени последици врз луѓето, животните и растенијата.  Најголеми ефекти загадувањето има врз белите дробови. Луѓето кои се изложени на високи концентрации на загадување, може да почувствуваат иритирање на дишните патишта,тешко дишење

Како загадувањето на воздухот влијае на работата на белите дробови?

Како загадувањето на воздухот влијае на работата на белите дробови?

Загадувањето на воздухот претставува висока концентрација на загадувачи, материи кои имаат потенцијал да предизвикаат шетени последици врз луѓето, животните и растенијата.  Најголеми ефекти загадувањето има врз белите дробови. Луѓето кои се изложени на високи концентрации на загадување, може да почувствуваат иритирање на дишните патишта,тешко дишење

ИСТРАЖУВАЊЕ: Зошто толку сакаме кафе, иако има горчлив вкус?

ИСТРАЖУВАЊЕ: Зошто толку сакаме кафе, иако има горчлив вкус?

Ако сте љубител на кафе, знаете дека пиењето кафе е посебно искуство – од богатата арома, топлината, и уживањето во ритуалот на седнување со топла шолја свежо кафе. Но, ако се фокусирате на вкусот на кафето на вашиот јазик, неизбежен е фактот дека е многу горчлив, а горчливиот вкус најчесто не е пријатен. Според едно ново истражување, љубивтелите на