притисни ентер »

Топ вести

Топ вести

Кочов: Со ваков пристап можеме да стигнеме далеку

Кочов: Со ваков пристап можеме да стигнеме далеку

Петтата победа на домашен терен во АБА 2 лигата, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја остварија над екипата на Широки вечерва во „Јане Сандански“. Непобедливоста на „штрковите“ на домашен терен продолжи, а овој триумф го израдува и стратегот Ѓорѓи Кочов, кој по средбата изјави: „Им честитам на сите кошаркари во мојот тим за победата, тоа што го трениравме

Кастратовиќ останува на чело на Металург

Кастратовиќ останува на чело на Металург

Црногорскиот тренер Зоран Кастратовиќ ќе остане на чело на Металург, откако неговата оставка не била прифатена од раководството на тимот. Оттаму објавија дека тој ја има целосната поддршка за да спроведе дисциплински мерки кон ракометарите што нема да го прифатат неговиот начин на работа. Неговото незадоволство и одлуката наводно дошле поради непослушност

Тензија во Бреша, Гросо го избркал Балотели од тренинг: Марио оди си!

Тензија во Бреша, Гросо го избркал Балотели од тренинг: Марио оди си!

Фабио Гросо на почетокот од овој месец седна на тренерското столче на Бреша и за кракто влезе во конфликт со Марио Балотели, напаѓачот бил избркан од денешниот тренинг. Фабио Гросо неодамна седна на тренерското столче на Бреша и не му требаше многу време за да влезе во конфликт со Марио Балотели. Медиумите од Италија пишуваат за тензија на денешниот

Италијански голман суспендиран откако бил снимен како се секса во тоалет

Италијански голман суспендиран откако бил снимен како се секса во тоалет

Италијанскиот голман Матео Волтолини, член на третолигашот Реџана, е суспендиран од страна на клубот на една недела откако во јавноста се појави снимка од негов секс во тоалетот во една дискотека со непозната девојка. Двајцата не виделе дека некој ги снима со мобилен телефон, а снимката е дистрибуирана преку интернет до многу корисници. А голманот

Фудбал

Азар: ПСЖ секогаш ќе ги одбивам, во Франција само во еден клуб

Азар: ПСЖ секогаш ќе ги одбивам, во Франција само во еден клуб

Еден Азар признава дека Пари Сен-Жермен во повеќе наврати му нуделе договор додека тој бил фудбалер на Челси, но дека постојано ги одбивал, бидејќи во Франција може да игра само за еден клуб. Азар летово пристигна на „Сантијаго Бернабеу“ откако стана суперѕвезда во Челси, каде што дојде од Лил, со кои двапати ја освојуваше наградата за најдобар фудбалер

Нејмар на линија за гостувањето на Лил

Нејмар на линија за гостувањето на Лил

Бразилскиот напаѓач на Пари Сен Жермен, Нејмар ќе се врати во игра во петок дуелот дома против Лил, објави тренерот на шампионот на Франција, Томас Тухел. Дваесет и седум-годишниот Нејмар не играше од октомври кога се повреди во натпревар за репрезентацијата на Бразил, а неговото враќање во составот е добра вест пред претстојниот натпревар во Лигата

Рајт-Филипс со порака до Арсенал: Што чекате, бркајте го Емери

Рајт-Филипс со порака до Арсенал: Што чекате, бркајте го Емери

Поранешниот англиски репрезентативец Шон Рајт-Филипс го повика раководството на Арсенал да го отпушти менаџерот Унај Емери за да спречи клучните фудбалери да го напуштаат клубот. „Топчиите“ лошо ја почнаа сезоната, а почнува да се зборува за кавга во тимот, дека играчите го бојкотираат Шпанецот и слично. „Мислам дека е време за промена во Арсенал и

„Газета“: Ибрахимовиќ, Модриќ и Матиќ во Милан?

„Газета“: Ибрахимовиќ, Модриќ и Матиќ во Милан?

„Росонерите“ од Милано му понудиле 6 месечен ангажман на шведскиот интернационалец, Златан Ибрахимовиќ, пишува италијанска „Газета дело Спорт“. Медиумите на Апенините информираат дека спортскиот директор на Милан, Звонимир Бобан прави напори на „Сан Сиро“ да ги доведе и хрватскиот интернационалец од Реал Мадрид, Лука Модриќ и српскиот дефанзивец од

Кошарка

Звезда со драматична победа на гости кај Жалгирис (видео)

Звезда со драматична победа на гости кај Жалгирис (видео)

Црвена звезда ја прекина низата порази во Евролигата, триумфирајќи во драматичен меч на гости кај Жалгирис во Каунас со 61:59. Во цврст меч, во кој одбраната го имаше главниот збор, Звезда се снајде подобро посебно во второто полувреме. Жалгирис тргна убаво со 21:16 водство по првата четвртина, но потоа Звезда им дозволи само 10 поени до полувремето,

Казна за лекарот на Реал, кој кошаркарите на Барселона ги нарекуваше стаорци

Казна за лекарот на Реал, кој кошаркарите на Барселона ги нарекуваше стаорци

Евролигата денеска објави две парични казни за европскиот вицепрвак Реал Мадрид: едната е од 15.000 евра за лекарот на тимот, Мигел Ангел Лопез Андредес, а втората од 4000 евра за клубот. И двете се однесуваат на минатонеделниот натпревар против Барса. Евролигата го санкционира лекарот на Реал Мадрид со 15.000 евра поради тоа што ги навредувал кошаркарите

Дончиќ е ѕвер на терен, скромен надвор од него: Посебно е….

Дончиќ е ѕвер на терен, скромен надвор од него: Посебно е….

Лука Дончиќ вио дресот на Далас бележи просек од 29,9 поени, 10 скока и 9,4 асистенции по натпревар. На вчерашниот меч против Голден Стејт постигна 35 поени, 11 асистенции и 10 скока и постави нов рекорд во НБА-лигата. Иако од меч во меч е незапирлив, сепак е скромен. „Слушнав дека водат статистика за мене“, беше првата реакција на Дончиќ, кој имаше

Ефес славеше во Милано и го презеде врвот во Евролигата

Ефес славеше во Милано и го презеде врвот во Евролигата

Кошаркарите на Анадолу Ефес се изборија за голема победа на дербито во Милано против екипата на Олимпија од 76-81 и се искачија на врвот на табелата во тековната сезона од најсилното европско клупско натпреварување. Ова беше вториот пораз за Италијанците во последните три средби, но можеби и беше малку очејкуван, затоа што пред само два дена, тимот

Ракомет

Вардар засилен со Криштопанс замина за Брест

Вардар засилен со Криштопанс замина за Брест

Македонскиот шампион Вардар и понатаму има доста проблеми со повредите во тимот, но ситуацијата е таква како што е и со сите расположливи сили ќе мора да се одговори на предизвиците кои престојат, а првиот во низата е оној со Мешков Брест во Лигата на шампионие. Вардарци отпатуваат за Брест каде во сабота ќе го играат натпреварот од 9. коло од Б групата

Успешно опериран Стјепановиќ, му престои долг процес на рехабилитација

Успешно опериран Стјепановиќ, му престои долг процес на рехабилитација

Десниот бек на Еурофарм Работник, Невен Стјепановиќ имаше успешна операција на колено, информираа од таборот на македонскиот вицешампион, Еден од најдобрите ракометари на „фармацевтите“ заработи потешка повреда на коленото на средбата против Мешков Брест во СЕХА лигата, па мораше да замине под нож за да се санира проблемот со лигаментите што значи

МАЖ НА ГОДИНАТА: Стојанче Стоилов!

МАЖ НА ГОДИНАТА: Стојанче Стоилов!

Традиционалната манифестација „Маж на годината“ ги објави резултатите од изборот за текобвната 2019-та. Според гласовите на социјалните мрежи, годинава титулата оди во рацете на капитенот на европскиот ракометен шампион Вардар, Стојанче Стоилов. Признанието нашиот репрезентативен пикер ќе го добие на свеченоста која треба да биде организирана следната

ОФИЦИЈАЛНО: Блаж Јанц си оди од Киелце, го менува Исланѓанец

ОФИЦИЈАЛНО: Блаж Јанц си оди од Киелце, го менува Исланѓанец

Екипата на Киелце ќе прави промена на крилната позиција, затоа што по крајот на сезоната официјално си заминува Блаж Јанц. Словенечкиот 23-годишен репрезентативец нема да го продолжи договорот со полскиот тим, а иако не е потврдено, се пишува на големо дека тој се договори со шпанска Барселона. На негово место во Киелце доаѓа 25-годишниот Сигвалд Гудјонсон,

Автомото

ВИДЕО: Ред Бул ги поместува границите, правеа Ф1 пит-стоп во безгравитациски простор

ВИДЕО: Ред Бул ги поместува границите, правеа Ф1 пит-стоп во безгравитациски простор

Компанијата Астон Мартин Ред Бул уште еднаш докажа дека имаат најоргинални методи за промовирање на одличните услови во тимот. Тие со помош на руската вселенска агенција Роскосмос направија пит-стоп во симулација на безгравитациски простор. Во тренинг центарот „Јуриј Гагарин", минатата недела 16 механичари од Ред Бул минаа курсеви за повеќе летови

Еклстоун: Ако Хамилтон оди во Ферари, Леклер ќе го победи

Еклстоун: Ако Хамилтон оди во Ферари, Леклер ќе го победи

Берни Еклстон го советува Луис Хамилтон да ја напушти Формула 1 кон крајот на сезоната 2020 година, наместо да замине во Ферари, затоа што токму тука ќе биде поразен од Шарл Леклер. Шесткратниот светски шампион има договор до крајот на следната сезона и не е познато дали ќе преговара за нов. Луис се предомислува за оваа работа и на моменти изјави дека

Хамилтон: Животот нема да ми заврши кога ќе се повлечам од Ф1

Хамилтон: Животот нема да ми заврши кога ќе се повлечам од Ф1

Луис Хамилтон, шесткратен шампион во Формула 1, рекол дека не размислува за крајот на кариерата и дека во Формула 1 не влегол поради парите. Возачот на Мерцедес прогнозира дека во 2020 година ќе се води голема борба за титулата. „Не влегов во Ф1 поради парите. Секако добро е кога заработуваш од тоа што го работиш, тоа е бонусот. Се додека парите не

ГН на Шпанија од 2021 ќе се вози во Херез

ГН на Шпанија од 2021 ќе се вози во Херез

Големата награда на Шпанија во Формула 1 од 2021 година веројатно ќе се вози на патеката во Херез. Херез е место во Андалузија, а тамошната влада апелираше до раководството на натпреварувањето, патеката во јужна Шпанија да добие договор од 2021 до 2023 година. Владата на Андалузија се очекува да плати годишен придонес од 25 милиони американски долари,

Тенис

Велика Британија, Германија и Србија се квалификуваа за четвртфиналето на „Дејвис купот“

Велика Британија, Германија и Србија се квалификуваа за четвртфиналето на „Дејвис купот“

Федерер се расплака по зборовите на Марадона – Ти си најголем, машина!

Федерер се расплака по зборовите на Марадона – Ти си најголем, машина!

Александер Зверев и Роџер Федерер одиграа егзибициски меч во Буенос Аирес, Аргентина, а Германецот славеше во два сета. Јужноамериканската публика им приреди топол пречек, а посебно беа фасцинирани од швајцарскиот тениски ас. Посебно емотивен момент беше кога на голем видео бим легендарниот аргентински фудбалер, Диего Марадона му испрати порака на

Шок за Баутиста Агут: Таткото на шпанскиот тенисер почина една недела пред закажаната свадба

Шок за Баутиста Агут: Таткото на шпанскиот тенисер почина една недела пред закажаната свадба

Шпанскиот тенисер Роберто Баутиста Агут ја напуштил репрезентацијата која настапува на Дејвис купот поради смртта на неговиот татко. Жоакин Баутиста починал денеска откако нагло му се влошило здравјето, со кое имаше сериозни проблеми по несреќата која му се случила во 2016 година. Баутиста Агут настапуваше за Шпанија на дуелите против Русија и Хрватска,

Надал ја однесе Шпанија во четврт-финалето на Дејвис купот

Надал ја однесе Шпанија во четврт-финалето на Дејвис купот

Рафаел Надал, овојпат пред полноќ, успеа да го совлада Борна Гојо со 6:4/6:3 за да ја запечати победата на Шпанија над Хрватска и да обезбеди пласман во четврт-финалето на Дејвис купот во Мадрид. Гојо, кој е на 280. место на АТП листата, 279 места зад Надал, успеа да го предизвика Шпанецот во првиот сет, но на крајот подлегна на притисокот и загуби

Останато

Федерер: Надал ќе остане во историјата како можеби најдобриот играч

Федерер: Надал ќе остане во историјата како можеби најдобриот играч

Роџер Федерер со години се изразува позитивно за еден од неговите големи ривали, Рафаел Надал. 38-годишниот Швајцарец во моментов е на латиноамериканска турнеја и играше синоќа во Буенос Аирес против Александар Зверев, откако овој пат загуби од Германецот со 6:7, 6:7. На аргентинско тло, Федерер изјави дека е малку поблизок со Рафаел Надал, отколку

Србите ја елиминираа Франција од Девис купот

Србите ја елиминираа Франција од Девис купот

Србија и се приклучи на Шпанија, Канада, Австралија кои веќе изборија пласман во нокаут-фазата во Девис купот. Србија предводена од Новак Ѓоковиќ го освои првото место во А-групата на турнирот што се игра во Мадрид. Откако вчера ја победија Јапонија со 3-0, Србите денес против Франција ги добија двата дуели во сингл. Со овој пораз Франција ги заврши

Мејведер не се враќа во рингот: Моето здравје е богатство, боксот е брутален...

Мејведер не се враќа во рингот: Моето здравје е богатство, боксот е брутален...

Флојд Мејведер, еден од најдобрите боксери во историјата, соопшти дека стои на ставот да не се враќа во рингот и нема намера да ја продолжи кариерата. Американецот кој има 42 години последен пат беше во рингот во 2017 година, а се појавија шпекулации дека тој може да се врати во боксот. Но, Мејведер категорично ги демантира истите. „Ме повикуваа да

ТОП најсмешни „актери“ во светот на фудбалот

ТОП најсмешни „актери“ во светот на фудбалот

Претерано, нели?