притисни ентер »

Топ вести

Топ вести

Груевски снимен во ресторан во Будимпешта, побегна од новинарите

Груевски снимен во ресторан во Будимпешта, побегна од новинарите

Избеганиот осуден експремиер Никола Груевски денеска беше снимен од унгарскиот портал „24“ како руча во ресторан во центарот на Будимпешта. Груевски, кој доби политички азил од унгарските власти, седеше на маса со две лица, а потоа си замина сам со автомобил со шофер. На излегување, унгарскиот новинар го праша како дошол од Македонија и дали имал помош

Се породи Тамара, стигна Дарен

Се породи Тамара, стигна Дарен

"Радост!!! Станав тетка по втор пат. Добре дојде Дарен, да си здрав, среќен и насмеан засекогаш те сака тета!!! Мајка Тамара ги честитам и те сакам. Извини Мачка ама детето лични на мене, честито татичко“, напиша среќната тетка Тијана и објави дека Тамара станала мајка по втор пат. Мама и малиот Дарен се добри, а најсреќна за бебето е малата Хана,

(ФОТО) Тони течно чоколадо поплавија улица во Германија

(ФОТО) Тони течно чоколадо поплавија улица во Германија

Неколку тони течно чоколадо синоќа се излеаја во германскиот град Верла, во западниот дел на државата. Како што пренесува британски „Гардијан“, инцидентот се случил откако се преполнил резервоарот на локална фабрика за производство на течно чоколадо. „Неколку тони течно чоколадо се излеаја во дворот, а потоа и на блиските улици“, изјавил портпаролот

Индиец ќе потроши 100 милиони долари за венчавката на ќерка му

Индиец ќе потроши 100 милиони долари за венчавката на ќерка му

Индија се подготвува за венчавката на годината. Иша Амбани, ќерката на најбогатиот човек во Азија, нафтениот и телекомуникациски тајкун Мукеш Амбанија (61) ќе се омажи за Андан, синот на друг индиски милијардер Ананда Пирамала. Прославата на венчавката ќе трае недела дена, а севкупните трошоци ќе надминат над сто милиони долари. Гостите веќе ги добиле

Македонија

Груевски снимен во ресторан во Будимпешта, побегна од новинарите

Груевски снимен во ресторан во Будимпешта, побегна од новинарите

Избеганиот осуден експремиер Никола Груевски денеска беше снимен од унгарскиот портал „24“ како руча во ресторан во центарот на Будимпешта. Груевски, кој доби политички азил од унгарските власти, седеше на маса со две лица, а потоа си замина сам со автомобил со шофер. На излегување, унгарскиот новинар го праша како дошол од Македонија и дали имал помош

Поранешниот градоначалник на Ново Село предвреме излезе од затвор

Поранешниот градоначалник на Ново Село предвреме излезе од затвор

Поранешниот градоначалник на Ново Село, Боро Стојчев, наместо шест, издржа затворска казна од пет месеци. Тој денеска излезе од затворот во Струмица, каде ја извршуваше казната поради обид за шверц на цигари. Веста ја потврди директорот на струмичкиот затвор, Борче Цветков. Тој информираше дека Стојчев од затвор излегол еден месец порано, бидејќи имал

Групата за помирување предлага делумна амнестија за 27 април

Групата за помирување предлага делумна амнестија за 27 април

Embedded video for Групата за помирување предлага делумна амнестија за 27 април Нема амнестија за организаторите и насилниците за 27 април. Останатите учесници во собраниските настани ќе имаат право на помилување. Телото за помирување конечно ги договори деталите за амнестијата. Според најавите ќе се работи за делумно помилување, како компромис меѓу

(Видео) Шекеринска: Убедени сме дека во 2019 Македонија ќе биде на масата со останатите сојузници во НАТО

(Видео) Шекеринска: Убедени сме дека во 2019 Македонија ќе биде на масата со останатите сојузници во НАТО

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и началникот на Генералштабот на АРМ, генерал – мајор Васко Ѓурчиновски денеска имаа средби со командантот на Здружената команда на сојузничките сили во Неапол, адмиралот Џејмс Фого, кој е во посета на Република Македонија. Шекеринска ја потенцираше долгогодишната соработка помеѓу МО и АРМ и Здружената команда

Скопје

Без вода жителите на булеварот „Александар Македонски“

Без вода жителите на булеварот „Александар Македонски“

Жителите на булеварот „Александар Македонски“ немаат вода поради уличен дефект од ф-150 мм. Намален притисок во водоснабдувањето ќе имаат жителите од населбата Автокоманда. Прекинот и намалениотпритисок ќе траат до санирање на дефектот, соопшти ЈП Водовод и канализација - Скопје.

Општина Ѓорче Петров изготви програма по која ќе се чисти снегот и голомразицата

Општина Ѓорче Петров изготви програма по која ќе се чисти снегот и голомразицата

Во пресрет на зимата, во координација со претседателите на урбаните и месни заедници, Општина Ѓорче Петров изготви програма со која ќе се обезбеди олеснет пристап и движење во зимски услови. – Кризниот штаб одреди динамика по која ќе се чисти снегот и голомразицата од коловозите, регистрирани се критичните точки, определена е механизација, зголемена

Употреба на дентален микроскоп во секојдневната стоматолошка пракса

Употреба на дентален микроскоп во секојдневната стоматолошка пракса

Ако сте гледале телевизија во последно време, најверојатно сте забележале како модерната технологија го подобри вашето задоволство при гледањето. Телевизијата со висока дефиниција ни дава подобра слика и подобар квалитет на гледање – само за наша забава. Замислете колку е полесно за вашиот стоматолог да изврши посложени стоматолошки процедури со подобар

„Помогнете ми да го нaјдам моето синче“

„Помогнете ми да го нaјдам моето синче“

Маја Трпковска од скопската населба Ѓорче Петров преку социјалните мрежи повикува на помош за да се пронајде нејзиниот дваесетгодишен син. Таа вели дека тој од дома излегол завчера околу 20 часот со возило бела „шкода“ SK 1566 AР, а последен пат бил виден истиот ден во населбата околу 22 часот. Телефон: 078 246 917.

Хроника

Притвор за струмичанецот кој изврши обљуба врз немоќно лице

Притвор за струмичанецот кој изврши обљуба врз немоќно лице

Триесет и две годишниот струмичанец кој е осомничен дека вчера во село Муртино, струмичко, околу 10:30 часот ја нападнал оштетената-лице со пречки во развојот и, како што соопштија од ОЈО мажот при тоа извршил и обљуба, доби 30 дневен притов, соопштија од обвинителството. „Тој како вработен во претпријатие за собирање отпад претходно се сретнал со

Нетпрес: Убиецот на бабата од Драчево имал истетовирано ознаки на секта на рацете

Нетпрес: Убиецот на бабата од Драчево имал истетовирано ознаки на секта на рацете

Момчето од Драчево (Андријано Р.), кое на свиреп начин ја уби сопствената баба, неколку пати престојувал во психијатриската болница во Бардовци, а пред две недели бил пуштен од оваа институција, неофицијално дознава „Нетпрес“. Нашите извори велат дека во психијатриската установа тој наводно одбивал да прими лекарства. Грозоморното убиствошто пред два

Две лица под истрага, ја запалиле кафеаната „Мечка“ во Дебар Маало

Две лица под истрага, ја запалиле кафеаната „Мечка“ во Дебар Маало

Основното јавно обвинителство побара притвор за две лица, кои се сомничат дека стојат зад пожарот во кафеаната „Мечка“ во Дебар Маало, што се случи минатиот месец. Семејството на сопственикот на кафеаната беше на вториот кат во објектот за време на пожарот. „Надлежниот јавен обвинител утврди дека постои основано сомнение дека лицата како соизвршители

Обвинителството вложи жалба против пресуда во предметот со штитеничката на домот „Ранка Милановиќ“

Обвинителството вложи жалба против пресуда во предметот со штитеничката на домот „Ранка Милановиќ“

Незадоволен од висината на изречената казна на која се осудени обвинетите за трговија со дете, надлежниот јавен обвинител, по пристигнатата писмена пресуда, во законски рок поднесе жалба до Апелацискиот суд во Скопје. -Обвинителот прибра обемен доказен материјал со кој се докажа дека во период од почетокот на декември 2017 година до 6 февруари 2018

Балкан

Мицотакис го обвини Ципрас за пазарење со името во замена за пензиите

Мицотакис го обвини Ципрас за пазарење со името во замена за пензиите

Embedded video for Мицотакис го обвини Ципрас за пазарење со името во замена за пензиите Коалициониот партнер на Ципрас, Каменос, денеска од грчко- македонската граница уште еднаш предупреди дека Атина нема да ја толерира иредентистичката политика на Скопје, која , како што кажа, инсистира на термините македонси народ и македонски јазик. Грција сака

ВИДЕО: Запален домот на српскиот новинар Милан Јовановиќ

ВИДЕО: Запален домот на српскиот новинар Милан Јовановиќ

ВИДЕО: Запален домот на српскиот новинар Милан Јовановиќ Непознати лица синоќа околу три часот и 30 минути го запалија домот на новинарот на порталот „Жиг инфо“ од Гроцка, Милан Јовановиќ. Тој за порталот „Цензоловка“ истакна дека непознати лица во текот на ноќта фрлиле Молотов коктел врз неговиот дом, а потоа почнале да пукаат врз влезната врата,

Албанските студенти одбиваат разговори со Рама и продолжуваат со протестите

Албанските студенти одбиваат разговори со Рама и продолжуваат со протестите

Масовните студентски протести во Албанија продолжуваат и денеска, при што на студентите им се придружија и родителите, други граѓани, како и нивни колеги од Косово. Албанскиот премиер Еди Рама претпладнево на Твитер најави подготвеност за разговори и исполнување на студенските барања, но студентите го отфрлија предлогот за дијалог и претходно доставените

Фого: Трансформацијата на косовските безбедносни сили во армија на Косово е нивна суверена одлука

Фого: Трансформацијата на косовските безбедносни сили во армија на Косово е нивна суверена одлука

Трансформацијата на косовските безбедносни сили во армија на Косово е нивна суверена одлука што треба и ја донесуваат пратениците во косовскиот Парламент. Косово е демократска земја исто како што е и вашата земја, исто како што е и Србија. Во демократија избирате ваши претствници кои се таму да донесуваат одлуки во ваше име. Ова денеска го изјави командантот

Свет

Меркел: ЕУ ќе се придржува на сегашниот договор за Брегзит

Меркел: ЕУ ќе се придржува на сегашниот договор за Брегзит

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Европската унија ќе се придржува на договорот за Брегзит, таков каков што е сега. Меркел, која вчера во Берлин се сретна со британската премиерка Тереза Меј, нагласи дека е посветена на „уреден“ излез на Велика Британија од ЕУ, но дека „работите се менуваат“ во Лондон. – Немаме никаква намера

Приведени најблиските роднини на напаѓачот од Стразбур

Приведени најблиските роднини на напаѓачот од Стразбур

Мајката, таткото и двајцата браќа на осомничениот за вчерашниот напад во Стразбур денеска се приведени на распит во полицијата. Француската полиција го идентификуваше осомничениот како Шериф Шекат (29), кој во вчерашниот напад изведен во близина на божикен базар уби три лица, а повреди 14. Тајландското Министерство за надворешни работи денеска информираше

Макрон свика вонреден состанок во претседателската палата по нападот во Стразбур

Макрон свика вонреден состанок во претседателската палата по нападот во Стразбур

Францускиот претседател, Емануел Макрон, свика итен состанок во претседателската палата во Париз по нападот во Стразбур, во кој загинаа најмалку три лица, а беа повредени уште десетина други. На состанокот на Советот за одбрана присуствуваат и високи воени претставници, како и членови на владата, вклучувајќи ги и премиерите и министрите за одбрана,

Папата Франциско отпушти тројца кардинали, двајца вмешани во скандал

Папата Франциско отпушти тројца кардинали, двајца вмешани во скандал

Папата Франциско отпушти тројца кардинали од својот неформален кабинет, од кои двајца се обвинети за сексуално злоставување. Како што соопшти Ватикан, папата во октомври испрати писма до чилеанскиот кардинал Хавиер Ерасуриз, австрискиот кардинал Џорџ Пел и конгоанскиот кардинал Лорен Монсенгве Пасиња, заблагодарувајќи им се за нивната служба. Ерасуриз

Life

Се породи Тамара, стигна Дарен

Се породи Тамара, стигна Дарен

"Радост!!! Станав тетка по втор пат. Добре дојде Дарен, да си здрав, среќен и насмеан засекогаш те сака тета!!! Мајка Тамара ги честитам и те сакам. Извини Мачка ама детето лични на мене, честито татичко“, напиша среќната тетка Тијана и објави дека Тамара станала мајка по втор пат. Мама и малиот Дарен се добри, а најсреќна за бебето е малата Хана,

(ФОТО) Тони течно чоколадо поплавија улица во Германија

(ФОТО) Тони течно чоколадо поплавија улица во Германија

Неколку тони течно чоколадо синоќа се излеаја во германскиот град Верла, во западниот дел на државата. Како што пренесува британски „Гардијан“, инцидентот се случил откако се преполнил резервоарот на локална фабрика за производство на течно чоколадо. „Неколку тони течно чоколадо се излеаја во дворот, а потоа и на блиските улици“, изјавил портпаролот

Индиец ќе потроши 100 милиони долари за венчавката на ќерка му

Индиец ќе потроши 100 милиони долари за венчавката на ќерка му

Индија се подготвува за венчавката на годината. Иша Амбани, ќерката на најбогатиот човек во Азија, нафтениот и телекомуникациски тајкун Мукеш Амбанија (61) ќе се омажи за Андан, синот на друг индиски милијардер Ананда Пирамала. Прославата на венчавката ќе трае недела дена, а севкупните трошоци ќе надминат над сто милиони долари. Гостите веќе ги добиле

Неверојатни предвидувања на Баба Ванѓа - Еве што не очекува во 2019 година!

Неверојатни предвидувања на Баба Ванѓа - Еве што не очекува во 2019 година!

Слепата пророчица, која го превиде Брегзит, нападот на Кулите близначки и создавањето на ИСИС, предвидела и неколку настани кои би требало да се одиграат во 2019 година. Баба Ванѓа уште се нарекува Нострадамус на Балканот, поради своите предвидувања, кои изгледа одекнуваат со морничава правилност, пишува британски Мирор. Таа предвидела и некои круцијални

Забава

Дечките од бендот „Фидбек“ бараат реакција од девојките

Дечките од бендот „Фидбек“ бараат реакција од девојките

Станува збор за темата со наслов „Дај ми фидбек" комплетно дело на Драган Ристовски, односно негови се текстот, музиката и аранжманот, додека видеото го изработи „Вертиго Креатив". - Спотот се снимаше на неколку локации низ Скопје. Снимавме во градскиот парк и во неколку ресторани. Тимот со кој соработувавме, даде се од себе за да овој наш најнов проект

Ако се греете на дрва не ја фрлајте пепелта, многу е корисна: Дознајте што можете да правите со неа

Ако се греете на дрва не ја фрлајте пепелта, многу е корисна: Дознајте што можете да правите со неа

Ако се греете на дрва не ја фрлајте пепелта, многу е корисна: Дознајте што можете да правите со неа Пепелта од огревното дрво е многу корисна работа, која може да се употребува на разни начини. Земјоделците сигурно знаат дека пепелта може да биде одличен додаток на земјата, па често ја користат за прихранување на почвата, како и заради зголемувањето

Жешка русинка прошетала на плажа во секси бикини: Мажите имале 101 причина да одлепат по нејзиниот секси за**ик (фото/видео)

Жешка русинка прошетала на плажа во секси бикини: Мажите имале 101 причина да одлепат по нејзиниот секси за**ик (фото/видео)

На Мајами Бич секојдневно поминуваат многу убавици, но овој пат во центар на внимание била руската манекенка Лада Кравченко (27). Младата русинка прошетала во минијатурно црно бикини, а со својот сексипил ги оставила сите без текст. Кога се свртела, Лада имала што да покаже, секси задница од која никој не останува рамнодушен. View this post on Instagram

"Пеј уште малку, кога ќе го добиеш уште еден рак не ќе можеш"! Кија Коцкар објавила скандалозна порака која ја добила, следел суров одговор

"Пеј уште малку, кога ќе го добиеш уште еден рак не ќе можеш"! Кија Коцкар објавила скандалозна порака која ја добила, следел суров одговор

Оние кои не ја подржуваат Кристина Кија Коцкар, Слободан радовановиќ и Луна Џогани стануваат се посуриви, со што говорат пораките последната година и повеќе, колку оваа тројка станала епицентар на интересирање. Меѓутоа она што и се случило на Кија и Слоба изминатите денови неможе да се смести ни во "грозно", "страшно", "скандалозно", бидејќи за такво

Економија

(Видео) Заев: Индикаторите покажуваат надеж и перспектива за економскиот раст

(Видео) Заев: Индикаторите покажуваат надеж и перспектива за економскиот раст

Сите индикатори покажуваат дека има огромна перспектива и надеж за економскиот раст и развој. Секако тоа е возможно со развој на бизнис секторот, на приватните иницијативи и тука ги темелиме сите наши надежи, истакна премиерот Зоран Заев на настан посветен на промоција на Бела Книга 2018 во организација на Советот на странски инвеститори при Стопанската

Во октомври Скопје најпосетуван од странските туристи

Во октомври Скопје најпосетуван од странските туристи

Скопје бил најпосетен град во земјава од странски туристи во октомври годинава. Според податоците на Државниот завод за статистика Скопје го посетиле 27.849 странски туристи со остварени 49.110 ноќевања. Во октомври годинава според објавените податоци бројот на туристите изнесува 83.303, а бројот на ноќевања 182.557. Бројот на туристи бележи зголемување

Откупот на тутунот без проблеми, просечната цена 205,34 денари

Откупот на тутунот без проблеми, просечната цена 205,34 денари

Откупот на тутунот во земјава се одвива непречено и на 198 откупни пунктови го преземаат девет компании. Досега се откупени 7.261.628 тони по просечна цена од 205,34 денари за килограм. – Откупот на тутунот се одвива непречено, без поголеми проблеми. На теренот откупуваат деветте откупни компании во земјава и го исплаќаат откупениот род. Исплатата

Шпанија ја покачува минималната плата за 22 отсто

Шпанија ја покачува минималната плата за 22 отсто

На 21 декември шпанската влада ќе ја покачи минималната плата за 22 отсто, односно на 900 евра, денеска изјави шпанскиот премиер Педро Санчез. Покачувањето, кое ќе стапи на сила во јануари, беше договорено со партијата „Подемос“ како дел од напорите на социјалистичкиот премиер да обезбеди поддршка за буџетот за 2019 година кој треба да биде усвоен

Техно

Вештачката интелигенција носи многу предности, но и едно црно сценарио

Вештачката интелигенција носи многу предности, но и едно црно сценарио

Технологијата и „дигиталниот живот“ продолжуваат секојдневно да го менуваат нашиот живот, па и целиот свет. Повеќе не можеме да го замислиме секојдневието без интернет, компјутери и смартфони, а полека во нашите животи влегува и вештачката интелигенција која е од голема корист, сѐ додека не ја испуштиме од раце. Можеби не ја забележувате, но вештачката

Руски астронаути ги обвинуваат Американците за дупките на Меѓународната вселенска станица

Руски астронаути ги обвинуваат Американците за дупките на Меѓународната вселенска станица

Руски астронаути заговараат дека дупките кои се појавиле во Меѓународната вселенска станица се дело на нивните американски колеги и ги обвинија за саботажа. Руските астронаути сега ќе се обидат да ја откријат причината за настанатиот проблем со дупките кои се појавиле и на руското вселенско летало „Сојуз“, проблем кој се појавил уште во летото. Рускиот

McLaren OnePlus 6T – 10GB RAM и уште побрзо полнење (ВИДЕО)

McLaren OnePlus 6T – 10GB RAM и уште побрзо полнење (ВИДЕО)

Денес McLaren и OnePlus објавија нова соработка и го открија првиот резултат од неа. Тоа е специјална верзија на познатиот OnePlus 6T вклучувајќи портокалов акцент на стаклениот заден панел кој се здобил и со текстура на јаглеродни влакна. Другите промени во однос на стандардното издание на OnePlus 6T вклучуваат 10GB RAM (меморијата за апликации е

Инстаграм воведе и гласовни пораки

Инстаграм воведе и гласовни пораки

Пет години откако Фејсбук месинџер го „ископира“ Ватсап“ и лансираше гласовни пораки, сега таа опција ја нуди и Инстаграм, кој е во сопственост на Фејсбук. Корисниците сега можат да го држат копчето за микрофон за да снимат куса гласовна порака, која во четот се појавува како аудио бран, која примачот може да ја преслуша кога ќе посака, пренесува Б92

Спорт

Буфон не сака нокаут фаза против Јувентус

Буфон не сака нокаут фаза против Јувентус

Првиот голман на француски ПСЖ, Италијанецот Џанлуиџи Буфон јавно признава дека не го сака неговиот екс тим Јувентус за противник во осминафиналето од Лигата на шампиони. Буфон е дециден дека никој во францускиот тим не посакува сценарио каде Јуве би им бил пречка на патот кон историја во ЛШ. ПСЖ како првопласиран ја заврши групата, пред Ливерпул кој

Барселона може да го доведе Компани преку слободен трансфер

Барселона може да го доведе Компани преку слободен трансфер

Барселона може да го доведе Компани преку слободен трансфер Барселона би можела во своите редови да го доведе дефанзивецот на Манчестер Сити, Венсан Компани без исплата на обештетување, објави „Сан“. Каталонците веќе имале прелиминарни разговори со играчот. Неговиот договор со Манчестер Сити истекува на крајот од сезоната, по што тој ќе може да си

Шефовите на Баерн го премислуваат Коман за пензионирањето

Шефовите на Баерн го премислуваат Коман за пензионирањето

Шефовите на германскиот шампион, Баерн Минхен веќе почнаа да го убедуваат Французинот Кингсли Коман да не става крај на играчката кариера. Французинот изјави дека при нова повреда ќе ја прекине кариерата. Тој годинава имаше две операции на зглобот на левата нога. Коман поради повредата не настапуваше на Мундијалот 2018. – Имам разбирање за него. За

Дете од 14 години заигра за јуниорите на Манчестер Јунајтед и ги сруши сите рекорди

Дете од 14 години заигра за јуниорите на Манчестер Јунајтед и ги сруши сите рекорди

Јуниорскиот тим на Манчестер Јунајтед денеска како гостин го победи тимот на Валенсија во последното коло од групната фаза на младинската Лига на Шампионите. „Црвените ѓаволи“ од првото место одат во осмина финалето во ова натрпеварување, а натпреварот против „Лилјаците“ засекогаш ќе остане запаметен, бидејќи во дресот на Јунајтед настапи дете кое