притисни ентер »

Топ вести

Балкан

ЕДИ РАМА СО ЦИТАТИ ОД КУРАНОТ апелира до граѓаните да останат дома

ЕДИ РАМА СО ЦИТАТИ ОД КУРАНОТ апелира до граѓаните да останат дома

Албанскиот премиер Еди Рама денеска со порака до албанските граѓани, кои деновиве се изолирани во своите домови, поради заканата од Ковид-19. Овојпат, шефот на албанската влада избра изрека од светата муслиманска книга Куранот, апелирајќи до граѓаните да останат дома, што значи и намалување на можноста за прошитување на врусот и начин за спасување

Во Словенија потврдени 33 новозаразени со коронавирусот

Во Словенија потврдени 33 новозаразени со коронавирусот

Во Словенија потврдени 33 новозаразени со коронавирусот Во Словенија се потврдени 33 нови случаи на лица заразени со коронавирусот, што претставува намалување во однос на вчерашниот ден, јави дописникот на МИА од Љубљана. Со последните, вкупниот број инфицирани лица во земјата сега изнесува 1.124. На болничко лекување поради Ковид-19 се наоѓаат 108

Турција планира да го забрани намалувањето на бројот на вработени во следните три месеци

Турција планира да го забрани намалувањето на бројот на вработени во следните три месеци

Турција планира да го забрани намалувањето на бројот на вработени во рок од три месеци, со цел да се намали влијанието на новиот коронавирус врз работниот тек во земјата. Владата во моментов разговара со деловната заедница во Турција. Според планот на претседателот Реџеп Тајип Ердоган, ќе може да се продолжи забраната за прекинување работен однос на

Криминалот во Грција, намален за 38 отсто

Криминалот во Грција, намален за 38 отсто

Забраната за движење и превентивните мерки постепено воведени од средината на март, го ставија во карантин и криминалот во Грција, со оглед на тоа дека бележи намалување од 38 отсто, јави дописничката на МИА од Атина. Според официјалните податоци од грчката полиција за месец март 2020 година, регистрирани се 151 кражба помалку во споредба со истиот

Надлежните во Словенија ги предупредуваат граѓаните да не се тестираат сами за коронавирусот

Надлежните во Словенија ги предупредуваат граѓаните да не се тестираат сами за коронавирусот

Професори од Факултетот за фармација во Љубљана испратија предупредување до граѓаните да не се тестираат сами за коронавирусот, бидејќи резултатите многу често се погрешни. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, се поголем е трендот граѓаните преку интернет да нарачуваат тестови и сами да се проверуваат, но професорите велат дека многу често резултатите

Поради внатрешни кавги, БиХ останува без 165 милиони евра помош од ММФ

Поради внатрешни кавги, БиХ останува без 165 милиони евра помош од ММФ

Босна и Херцеговина месецов нема да добие 165 милиони евра итна помош од Меѓународниот моментарен фонд (ММФ) бидејќи во таа земја не можат да се договорат како ќе се поделат парите, потврди шефот на канцеларијата на ММФ во Сараево Ендрју Џуел. – Властите и натаму не можат да се договорат како ќе ги поделат парите. Ние им рековме дека без договор не

Телефонски разговор Курти – Макрон: Ефикасноста на дијалогот со Србија зависи од учеството на Европа

Телефонски разговор Курти – Макрон: Ефикасноста на дијалогот со Србија зависи од учеството на Европа

Приштина, 9 април 2020 () – Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти синоќа имал телефонски разговор со претседателот на Франција Емануел Макрон, кого го информирал за актуалната состојба во земјата на здравствен и политички план, како и му се заблагодарил за помошта од Франција и од Европската унија за справување со епидемијата на Ковид-19,

Брнабиќ потврди: Србија 60 часа во карантин за викендов

Брнабиќ потврди: Србија 60 часа во карантин за викендов

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за борба против коронaвирусот, кои почнуваат в петок во 17 часот, а завршуваат во понеделеник во 5 наутро. Брнабиќ за ТВ „Прва“ изјави дека со воведување полициски час во текот на викендот Србија се обидува да излезе

Нови 14 случаи со Ковид-19 во Косово, вкупно 224 заразени, 37 излекувани и шестмина починати

Нови 14 случаи со Ковид-19 во Косово, вкупно 224 заразени, 37 излекувани и шестмина починати

Во текот на вчерашниот ден во Косово се регистрирани седум случаи на излекувани од новиот коронавирус, како и нови 14 носители на вирусот, по што официјалната бројка на заразени од Ковид-19 во земјата достигна до 224, објави Институтот за јавно здравство на Косово (ИШПК). Вклучително вчерашните седуммина, бројот на лица кои и по две последователни

Во Бугарија во изминатите 24 часа 30 новозаразени со Ковид-19, 13 од нив хоспитализирани

Во Бугарија во изминатите 24 часа 30 новозаразени со Ковид-19, 13 од нив хоспитализирани

Во Бугарија  досега се потврдени вкупно 611 случаи на заразени со Ковид-19. Ова беше објавено на редовниот брифинг на раководителот на Воената медицинска академија и претседателот на Националниот оперативен штаб, генерал мајор проф. Венцислав Мутафчиски, јави БТА. Нови потврдени случаи во последните 24 часа се 30, од кои 13 се хоспитализирани. Процентот

Отворен повеќенаменски нов центар за бездомници во Атина

Отворен повеќенаменски нов центар за бездомници во Атина

Со капацитет да прими до 400 лица, со можност за дневен престој, преноќување и реинтеграција во општеството, општина Атина отвори нов центар за бездомници, а Националната организација за јавно здравје на Грција ги тестираше лицата за коронавирусот, јави дописничката на МИА од Атина. Како што соопштуваат од општината, веќе се регистрирани 100 граѓани

Сине ќе го победиш ти коронавирусот, те сака тато: Првенецот на Александар Вучиќ е на Ифективната клиника

Сине ќе го победиш ти коронавирусот, те сака тато: Првенецот на Александар Вучиќ е на Ифективната клиника

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ вчера официјално објави дека најстариот син Данило е заразен со КОВИД-19. Синот сега е на Инфективната клиника, а Вучиќ објави фотографија на неговиот профил на Инстаграм,  со емотивен опис дека неговиот првенец е заразен со коронавирус. -Кога сѐ ова почна, мојот Данило ми кажа дека предавањето не

И Мило Ѓукановиќ е инфициран со корона вирус

И Мило Ѓукановиќ е инфициран со корона вирус

Црногорскиот претседател Мило ukукановиќ има коронавирусна болест и има потешка клиничка слика за оваа болест, објави порталот ало.рс. Мило веќе два дена е болен од коронавирус и е во сериозна состојба, но црногорскиот државен врв решил да ги прикрие овие информации. Мило не се појавува во медиумите и јавноста, а од кабинетот се испраќаат официјални

Тлото не се смирува: Земјотрес почувствуван и во охридскиот и преспанскиот регион

Тлото не се смирува: Земјотрес почувствуван и во охридскиот и преспанскиот регион

Земјотрес со епицентар во близината на албанскиот град Корча се случи утринава во 4:28 часот, а беше почувствуван и во југозападниот дел од Македонија, особено во охридскиот и преспанскиот регион. Земјотресот беше со јачина од 3,7 степени според Рихтер. Земјотрес во истото подрачје беше регистриран и пред два дена. M3.5 #earthquake ( #tërmet ) strikes

Контрола на сите возила на автопатиштите и патарините во Грција, 300 евра казна за прекршувачите

Контрола на сите возила на автопатиштите и патарините во Грција, 300 евра казна за прекршувачите

За да се спречи пренесувањето и ширењето на коронавирусот од урбаните средини во селата во Грција, преку движења и патувања на граѓаните, особено во пресрет на Велигден, грчката полиција, попладнево започна 24-часовни контроли на сите возила на патарините, автопатите, локални патишта што водат од и кон урбаните средини, а казните за прекршувачите се

Во Србија четири нови смртни случаи, вкупно заразени 2.666 лица

Во Србија четири нови смртни случаи, вкупно заразени 2.666 лица

Во Србија во изминативе 24 часа регистрирани се четири нови смртни случаи, со што вкупниот број на починати се зголеми на 65 лица, јави дописникот на МИА од Белград. -Четирите починати се од машкиот пол, со што од досега починатите лица 48 се од машкиот пол и 17 се жени, со просечна страрост од 64,6 години, додека вкупната смртност во однос на заразените

Во Црна Гора одреден притвор за лице кое објавило список на болни од Ковид-19

Во Црна Гора одреден притвор за лице кое објавило список на болни од Ковид-19

Едно лице осомничено дека споделило список на болни преку Вибер е задржано во притвор 72 часа, јавија локалните медиуми. М.Р. е осомничен дека како службено лице задолжено за податоци за болни од Ковид-19 го испратил списокот со податоци преку Вибер на други лица. Во меѓувреме основен суд во Белград осуди на 19 месеци домашен затвор лице кое ги прекршило

Мицотакис ја информираше Сакеларопулу за актуелната ситуација со Ковид-19 и економските мерки на Владата

Мицотакис ја информираше Сакеларопулу за актуелната ситуација со Ковид-19 и економските мерки на Владата

Солидарноста и одговорноста на грчкиот народ и усогласувањето на граѓаните со строгите мерки, но и влијанието на пандемијата врз економијата на земјата, беа темите меѓу грчката претседателка Катерина Сакеларопулу и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на нивната денешна средба преку видеоконференција. Мицотакис информираше за актуелната ситуација,

Мечка со две мали мечиња се прошета крај езерото во грчкиот град Костур

Мечка со две мали мечиња се прошета крај езерото во грчкиот град Костур

Забраната за движење на граѓани и полицискиот час од 20 до 8 часот што се во сила во грчкиот град Костур, се чини, дека беа добра можност мечка заедно со нејзините две мали мечиња, доцна синоќа да се прошетаат во делот крај езерото, јави дописничката на МИА од Атина. Според локалните медиуми, конкретниот дел од езерото во Костур, во нормални услови

Вархеји: Осумстотини милиони евра помош за Западен Балкан и Турција од ЕУ

Вархеји: Осумстотини милиони евра помош за Западен Балкан и Турција од ЕУ

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека Европската Комисија пренасочува 3,8 милијарди евра фондови за Западен Балкан и соседите на истокот и на југот на ЕУ за помош во борбата против коронавирусот, јави дописничката на МИА од Брисел. Ова е дел од стратегијата на Европската Унија за глобален одговор на пандемијата најавена