притисни ентер »

Топ вести

Свет

Белгиски научници истражуваат дали лековите против реума имаат ефект врз коронавирусот

Белгиски научници истражуваат дали лековите против реума имаат ефект врз коронавирусот

Девет научни центри во Белгија од денеска започнуваат со студија на лекови за реума во борбата против новиот коронавирус, Ковид-19, јави дописничката на МИА од Брисел. Целта на истражувањето е да се утврди дали овие лекови ја забавуваат инфламаторната реакција која произлегува од инфекцијата со Ковид-19. Според научниците, околу дваесет отсто од заразените

(Видео) Зголемена радијацијата во Чернобил поради пожари во радиоактивна шума

(Видео) Зголемена радијацијата во Чернобил поради пожари во радиоактивна шума

Радиоактивна шума во зоната на исклученост во Чернобил викендов била зафатена од пожар, предизвикувајќи нагло зголемување на радијацијата во областа, пренесува „Индепендент“. Повеќе од 90 пожарникари била ангажирани во неделата за гаснење на пожарот, за кој украински официјален претставник изјави дека се проширил на околу 100 хектари, од кои 20 биле

Германија планира да го укине карантинот на 19 април

Германија планира да го укине карантинот на 19 април

Германија подготви список на мерки, вклучително и носење маски, ограничување на собирање луѓе на јавни места и брзо следење на контролата на ширење на заразата. Според властите, тоа ќе овозможи животот повторно да се врати во нормала кога ќе се укинат карантинските мерки на 19 април. Мерките се утврдени во нацрт-акцискиот план подготвен од Министерството

Џонсон е со добар дух, по мирната ноќ во болницата

Џонсон е со добар дух, по мирната ноќ во болницата

Британскиот премиер Борис Џонсон е со „добар дух“ и имаше “удобна ноќ“ во болницата „Сент Томас“ во Лондон, соопшти Даунинг стрит. Џонсон „останува во болница на натамошно набљудување“ , изјави за Би-Би-Си неговиот портпарол. „Премиерот зборуваше со докторот и можеше да му потврди дека неговите симптоми остануваат присутни“, додаде тој. Портпаролот

Ракетирана област близу странските нафтени компании во ирачка Басра

Ракетирана област близу странските нафтени компании во ирачка Басра

„Ројтерс“ утрово објави, повикувајќи се на свои извори, дека била ракетирана област во близина на странските и државната нафтена компаниија во Басра, Ирак. Засега нема извештаи за жртви. Според ирачката полиција, ракетите „катјуша“ биле лансирани околу 3 часот по полноќ по локално време и удриле во станбениот комплекс и оперативниот штаб Бурџесија

Недостиг на алкохол и дезинфекциски средства во Швајцарија

Недостиг на алкохол и дезинфекциски средства во Швајцарија

Швајцарија, која пред две години ја укина праксата за правење залихи алкохол за можни вонредни состојби, се соочува со недостиг на оваа суровина и средства за дезинфекција, направени на база на алкохол. Швајцарија складираше разни суровини и производи за можни вонредни состојби, вклучително и алкохол подолго време. Сепак, во 2018 година, оваа земја

Шведската Влада бара поголема надлежност во борба против коронавирусот

Шведската Влада бара поголема надлежност во борба против коронавирусот

Владата на Шведска бара да располага со поголема извршна моќ, вклучувајќи и надлежност да ги затвори аеродромите и железничките станици, без согласност од Парламентот, во борбата против коронавирусот, изјави шведската министерка за здравство Лена Халенгрен. – Гледаме колку брзо може да се измени ситуацијата во Шведска и Европа и имаме потреба од поголеми

Најголем дневен пораст на заразени во Русија, Путин прогласи неработни денови

Најголем дневен пораст на заразени во Русија, Путин прогласи неработни денови

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 6.000, по најголемото дневно зголемување на новозаразените од избувнувањето на епидемијата. Оперативниот штаб на руската влада што се занимава со епидемијата соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 954 случаи, што вкупно изнесува 6.343. Од нив 4.484 заразени се во Москва. Досега во Русија

Во Јужна Кореја помалку од 50 новозаразени, првпат од февруари

Во Јужна Кореја помалку од 50 новозаразени, првпат од февруари

Јужна Кореја пријави помалку од 50 новозаразени првпат по зенитот на пандемијата кон крајот на февруари, а СЗО ја пофали борбата против ширењето на болеста во една од првите тешко погодени земји. Корејскиот центар за контрола и превенција соопшти дека до недела на полноќ има 47 новозаразени, во споредба со 81 лице од претходниот ден. Во Јужна Кореја

Во последните 24 часа во Шведска починале најмногу луѓе од почетокот на пандемијата

Во последните 24 часа во Шведска починале најмногу луѓе од почетокот на пандемијата

Здравствените власти во Шведска ги објавија најновите податоци според кои во изминатите 24 часа, од компликации поврзани со коронавирус починале 76 лица, а новозаразени се 376. Со ова вкупниот број на заразени со Ковид-19 во земјата се искачи на 7.206, а на починати на 477. Во претходниот 24-часовен период, 28 лица починаа од коронавирус во Шведска

ПОСЛЕДНИ ДЕТАЛИ за коронавирусот во светот

ПОСЛЕДНИ ДЕТАЛИ за коронавирусот во светот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.284.780 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 70.328, а оздравеле 271.782 луѓе. Во Шпанија 637 луѓе починале од коронавирусот во изминатите 24 часа, вкупно 13.055 лица досега, соопшти Владата. Шпанија се најде на второ место според бројот на смртни случаи во светот, по

Курц проценува заразеност на еден отсто од жителите на Австрија

Курц проценува заразеност на еден отсто од жителите на Австрија

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека врз основа на прелиминарните резултати од тестирањата на жителите на Австрија засновани на репрезентативни примероци, спроведени за викендот, заразеноста на жителите е околу еден отсто. За време на викендот во Австрија се спроведе тестирање на повеќе од 2.000 граѓани, кои беа избрани по случаен избор,

Израел масовно ќе произведува маски за верниците со брада

Израел масовно ќе произведува маски за верниците со брада

Израелските власти објавија дека ќе произведат специјално изрботени маски за заштита од коронавирусот за мажите кои носат брада како дел од својата религија, пренесува РТ. Во потег кој без сомнение ќе им ја олесни ситуацијата на верниците во Израел, владата нема да им наредува на верниците да ги кратат брадите или зулуфите. Заменик-генералниот директор

Адамс: Следната недела ќе биде најтешка за многу Американци

Адамс: Следната недела ќе биде најтешка за многу Американци

Шефот на американската Служба за јавно здравје на САД, Џером Адамс денеска го спореди терористичкиот напад на 11 септември 2001 година и нападот на Перл Харбор со она што очекува Американците да го сторат во следната недела за борба против епидемијата на коронавирусот. Тој истакна дека тоа ќе биде најтешкиот момент во животот за многу Американци. –

Полскиот вицепремиер поднесе оставка бидејќи не сака избори во време на епидемија

Полскиот вицепремиер поднесе оставка бидејќи не сака избори во време на епидемија

Потпретседателот на полската Влада, лидер на еден од двата коалициски партнери на владејачкта партија Право и правда, Јарослав Говин денеска поднесе оставка поради инсистирањето на владејачките конзервативци предводени од Јарослав Качински да се одржт избори на 10 мај, бидејќи сегашниот претседател Анжеј Дуда има шанси повторно да биде избран во првиот

Тигар во зоолошката во Њујорк позитивен на корона вирусот

Тигар во зоолошката во Њујорк позитивен на корона вирусот

Тигар во зоолошката градина во Њујорк е позитивен на корона вирусот, што е првиот потврден случај на заразено животно со Ковид-19 во САД и прв заразен тигар во светот. Министерството за земјоделство на САД соопшти дека станува збор за четиригодишен тигар, прецизирајќи дека уште шест тигри и лавови, со кои бил во контакт „нулта“ тигарот, почнале да

Ковид-19: Се зголемува бројот на смртни случаи во Иран, но Техеран нема да бара помош од САД

Ковид-19: Се зголемува бројот на смртни случаи во Иран, но Техеран нема да бара помош од САД

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус во Иран се зголеми на 3.739, соопштија властите. Портпаролот на иранското Министерство за здравство Киануш Џаханпур изјави денеска дека има 60.500 заразени лица во земјата. – Иран никогаш нема да побара помош од САД во врска со коронавирусот, изјави портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи,

Либиската ГНА ја обвини ЛНА за кршење на мировниот договор во екот на кризата со Ковид-19

Либиската ГНА ја обвини ЛНА за кршење на мировниот договор во екот на кризата со Ковид-19

Владата на во Национален договор (ГНА) со седиште во Триполи ја обвини либиската Национална армија (ЛНА) за кршење на договорот за прекин на огнот за време на пандемијата на коронавирус, додавајќи дека ГНА е подготвена да престане со непријателствата во Либија како одговор на повиците на ОН и ЕУ, пренесува „Спутник“. Премиерот на ГНА, Фајез Сараџ,

Во Русија создаден тест кој го открива коронавирусот за 40 минути

Во Русија создаден тест кој го открива коронавирусот за 40 минути

Руските научници создадоа експресен тест за откривање на коронавирусот кој дава резултати за 40 минути, соопшто руското Министерство за индустрија и трговија, пренесува „Спутник“. „Ова е прв експресен тест од домашно производство кој овозможува користење на стандардната опрема за откривање на коронавирусот за 40 минути. Прецизноста на тестот е поглема

Од коронавирус во Европа починале над 50.000 луѓе

Од коронавирус во Европа починале над 50.000 луѓе

Пандемијата на новиот коронавирус однесе повеќе од 50.000 животи во Европа, од кои 85 проценти во Италија, Шпанија, Франција и Велика Британија, според податоци кои агенцијата АФП ги собрала од официјални извори. Европа со вкупно 50.209 смртни случаи (на 675.580 заразени) е најтешко погодениот континент од пандемијата на Ковид-19, респираторно заболување