притисни ентер »

Топ вести

Македонија

Спасовски: Незнаеме каде е Катица Јанева бидејќи немаме налог ниту од обвинителството ниту од судот

Спасовски: Незнаеме каде е Катица Јанева бидејќи немаме налог ниту од обвинителството ниту од судот

МВР нема обврска да знае каде се граѓаните на државата во кој било момент, освен ако има налог од надлежен обвинител или надлежен суд, рече во Прилеп министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски одговарајќи на новинарското прашање дали МВР знае каде е специјалната јавна пбвинителка Катица Јанева. -Ако тргнеме од тој принцип дека МВР треба да знае

МВР го демантира директорот на АВМУ дека Бојан Јовановски имал службено обезбедување

МВР го демантира директорот на АВМУ дека Бојан Јовановски имал службено обезбедување

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира дезинформациите што во емисијата „Код“ на ТВ Телма ги изнесе директорот на АВМУ Зоран Трајчевски дека наводно лицето Бојан Јовановски имало службено обезбедување од МВР. -Тоа апсолутно не е точно. Бојан Јовановски немал службено обезбедување од МВР. Непрофесионално и неетички е Трајчевски, кој

Заев: Историјата ќе ме памети како човек под чие лидерство се смени името на земјата

Заев: Историјата ќе ме памети како човек под чие лидерство се смени името на земјата

Господинот Мицотакис е искусен политичар и сигурно ѝ мисли добро на својата земја и на своите соседи, па и на целиот балкански регион, вели премиерот на Република Македонија, Зоран Заев во интервјуто објавено на грчката телевизија Алфа, а направено во Скопје, три дена пред изборите во Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Заев во интервјуто објавено

Мицкоски: Се додека Заев е „нем“ за неговите соработници Кики и Фрики, криминалот ќе цвета

Мицкоски: Се додека Заев е „нем“ за неговите соработници Кики и Фрики, криминалот ќе цвета

Зоран Заев го легитимираше она што одамна го велам, а тоа е дека Рускоска е негов избор, и сега сака една Катица Јанева да ја замени со друга Катица Јанева, овој пат со име Вилма Рускоска. Јасно е дека овој предлог не може да се разбере никако поинаку освен како мајтапење со законите и правната држава. Па не може жената која е персонификација на нестручно

Рускоска: Двајца обвинители се понудија за соработка, а не знам каде е Катица Јанева

Рускоска: Двајца обвинители се понудија за соработка, а не знам каде е Катица Јанева

Обвинителката Вилма Русковска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која минатата недела си поднесе неотповиклива оставка, а неколку часа подоцна беше отворена истрагата за случајот „Рекет“, во кои се осомничени Бојан Јовановски и Зоран Милески. Русковска во интервју за емисијата Код вели дека Јанева не била под ПИ мерки и оти таа

(Видео) Спасовски: Прилеп е безбеден, преземени се дејствија за школската бомба во кафулето

(Видео) Спасовски: Прилеп е безбеден, преземени се дејствија за школската бомба во кафулето

Министерот за внатрешни работи кој денеска беше во посета на Полициската станица во Прилеп и локалната самоуправа смирува дека безбедносната состојба во општината е стабилна. Во врска со инцидентот кога во кафуле во петокот за време на „Пивофест“ беше најдена школска бомба, министерот образложи дека бомбата немала експлозивно полнење и никој не е повреден,

ФОКУС НА ДЕНОТ: МВР не знае каде е Јанева - Запленет глисер во „Рекет“

ФОКУС НА ДЕНОТ: МВР не знае каде е Јанева - Запленет глисер во „Рекет“

* (ОБНОВЕНО) Запленет е глисер на второсомничен во „Рекет“ Засега е запленет само глисер на второосмоничениот во случајот „Рекет“, запленет е пловен објект во Охрид, кој е во сопственот на Зоран Минески Кичеец, пишува порталот Плусинфо , а информацијата ја потврдиле од Јавното обвинителство. Глисерот е запленет по налог на Јавното обвинителство

Во скопските општини, како Аеродром, со години постои приватен дисперзиран систем за лечење на наркозависници

Во скопските општини, како Аеродром, со години постои приватен дисперзиран систем за лечење на наркозависници

Во Скопје има веќе воспоставен систем за лекување на наркозависници преку приватни психијатри. Освен во Центарот во Кисела Вода, лекување на болести на зависности долго време се спроведува на уште 6 локации. Две во јавно-здравствени установи и 4 приватни психијатриски ординации, од кои вкупно 3 во општина Центар, 2 во Аеродром и 1 во Карпош. Со оглед

Француски „Репортер“: Преспа, рај на дива природа во срцето на Балканот

Француски „Репортер“: Преспа, рај на дива природа во срцето на Балканот

Речиси 50 години, Преспанските езера беа отсечени од светот, во корист на дивата природа. Денес, оваа погранична област меѓу Македонија, Албанија и Грција смета на екотуризмот за да ја спречи силната емиграција на нејзините жители, пишува во опширната репортажа францускиот портал „Репортер“, посветен на екологијата, пренесува дописникот на МИА. Репортерот

Пендаровски: Со мојата изјава за Гоце Делчев ја засилив македонската преговарачка позиција

Пендаровски: Со мојата изјава за Гоце Делчев ја засилив македонската преговарачка позиција

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го сфаќа како амнестија за премиерот Зоран Заев и неговите соработници истакнува дека „нема намера да го амнестира Заев или неговите блиски, ако сториле криминал“. Во интервјуто вели и дека со изјавата

Време: Жежок ден со 38 степени и УВ 9

Време: Жежок ден со 38 степени и УВ 9

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне ќе има зголемување на облачноста. Ќе дува умерен северен ветер. УВ индексот е 9. Утринската температура ќе се движи од 12 до 19 степени Целзиусови, а максималната ќе достигне до 38 степени. Во Скопје утринската температура ќе биде 17, а максималната

На Табановце се чека околу половина час за влез во земјава

На Табановце се чека околу половина час за влез во земјава

На Граничниот премин Табановце за влез во државата се чека околу 30 минути, соопшти Автомотосојузот на Македонија. На останатите граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Инаку, сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. извор: Makfax

Нова Демократија ќе ја подобрува реалноста на Преспанскиот договор без да ја ризикува позицијата на земјата

Нова Демократија ќе ја подобрува реалноста на Преспанскиот договор без да ја ризикува позицијата на земјата

Не сме копотписници на Договорот од Преспа. Како што ни оставивте во наследство други прашања, така во наследство го добивме и лошиот договор за кој треба да работиме за резултатите да ги направиме многу подобри, рече алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, надлежен за европски прашања Милитиадис Варвициотис, за време на расправата

СЕ ЗНАЕ КОЈ ГО ИЗМАЧУВАЛ И ЗАПАЛИЛ кучето во селото Стојаково

СЕ ЗНАЕ КОЈ ГО ИЗМАЧУВАЛ И ЗАПАЛИЛ кучето во селото Стојаково

Грозоморниот случај на кој вчера сведоци беа стојачани во кој куче прво било тепано со вила па спалено живо со бензин е пријавен во полиција, информираат од Здружението за заштита на животни „Анима Мунди“. Покрај пријавата оттаму велат дека полицијата е веќе на терен, а од прибраните докази постои и сомнение за можниот сторител. „Воедно согласно податоците

Косопственикот на струмичкиот бренд познат по ајварот МАМАС, вчера на својот twitter профил објави пост во кој нашата компанија ја нарече Анал 5!

Косопственикот на струмичкиот бренд познат по ајварот МАМАС, вчера на својот twitter профил објави пост во кој нашата компанија ја нарече Анал 5!

Twitter постот на еден од споствениците на МАМАС, Калин Бабушку,  беше полн со говор на омраза и навреди кои не доликуваат на еден интелектуалец и бизисмен, особено не на човек поврзан со овој бренд. Неговата омраза беше насочена кон нашата ТВ куќа но и уште една членка на медиумската асоцијација ММА, така што Канал 5 ТВ утре ќе поднесе соодветни поднесоци

(Видео) Арсовски: Заев на штета на граѓаните ги крие Кики и Фрики зошто веројатно рекетирале со негова дозвола

(Видео) Арсовски: Заев на штета на граѓаните ги крие Кики и Фрики зошто веројатно рекетирале со негова дозвола

Катица Јанева заедно со нејзиниот син Лазар Јанев и Боки 13 рекетирале, уценувале и вршеле притисоци врз бизнисмени и политичари, посочи денеска на прес-конференција, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Тој нагласи дека и ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот претседател Христијан Мицкоски биле предмет на уцени и притисок од Катица Јанева. „За тоа како што

Милчин до Заев: Ме вџашува што скудно ја познавате историјата и ги навредувате Македонците

Милчин до Заев: Ме вџашува што скудно ја познавате историјата и ги навредувате Македонците

„Господине Заев, знаете ли нација на глобусов која не присвојувала? Најголемите нации најмногу присвоиле. И територија и историја. Она што не можеле да го асимилираат, го набркале или го истребиле. Ме вџашува леснотијата со која демонстрирате скудно познавање на историјата и ги навредувате Македонците кои паметат или знаат колку и кои војски газеле

„Пивофест“ е пред завршната вечер

„Пивофест“ е пред завршната вечер

Големата летна манифестација по која Прилеп е препознатлив во земјава и во регионот вечерва влегува во својата завршница. По 17-ти пат „Пивофест“ обезбеди четири дена весела, разиграна и атмосфера со посетители од земјава, од соседството и од нашинците во дијаспората во светот, кои, традиционално за време на одржувањето на „Пивофест“ ја посетуваат

Американски пилот спасил повредено куче во Скопје, па го однел во САД (ВИДЕО)

Американски пилот спасил повредено куче во Скопје, па го однел во САД (ВИДЕО)

Пилотот Марк Вендајт го нашол кучето повредено пред американската амбасада Американски пилот спасил улично куче кое било повредено во сообраќајка во Скопје. Пилотот Марк Вендајт го нашол кучето повредено пред американската амбасада. Прво сакал кучето да биде вдомено во Македонија, но откако видел дека посвојување на улични кучиња е многу ретка практика

Чествување на Ѓоко Лазарески, бранителот на Лешочкиот манастир: Вечна ти слава хероју

Чествување на Ѓоко Лазарески, бранителот на Лешочкиот манастир: Вечна ти слава хероју

Тетовската група Војводи денеска во Лешок одбележа 18 години од загинувањето на македонскиот бранител на Лешок од нападот на терористите на ОНА. - Денеска во село Лешок се одбележаа 18 години од загинувањето на нашиот херој Ѓоко Лазарески, кој во 2001-та година заедно со уште тројца негови другари без поддршка на полицијата и војската ги бранеа своите