притисни ентер »

Топ вести

Македонија

140 луѓе скокнаа по крстот во Вардар во Скопје

140 луѓе скокнаа по крстот во Вардар во Скопје

Ден кога синот божји бил крстен во реката Јордан. Од овој ден крштевањето значи духовно раѓање, почеток на човековото живеење во верата. Покрај реката Вардар дојдоа момчињата оние кои ќе влезат во реката за крстот, веруваат дека ќе имаат добро здравје и бериќет. Студената вода не ги плашеше. Архиепископот Стефан го читаше евангелието посветено на денешниот

Османи: Планот за имплементација на Законот за употреба на јазиците ќе се најде на првата владина седница

Османи: Планот за имплементација на Законот за употреба на јазиците ќе се најде на првата владина седница

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска свика координативен состанок со претставници од повеќе ресори и институции, со цел координација, следење и известување за текот на имплементацијата на Законот за употреба на јазиците. Како што информира Секретаријатот за европски прашања, Османи на средбата истакнал дека имплементацијата на Законот

Мицкоски: Не сме против примена на јазиците на етничките заедници, ако е по Устав и закон

Мицкоски: Не сме против примена на јазиците на етничките заедници, ако е по Устав и закон

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска од Охрид каде присуствуваше на осветувањето на водите на Охридското Езеро. Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска од Охрид каде присуствуваше на осветувањето на водите на Охридското Езеро во негово лично има и во име на партијата на Синодот на пресветото

(ВИДЕО) Јанушев: Време е за претседателски и предвремени парламентарни избори

(ВИДЕО) Јанушев: Време е за претседателски и предвремени парламентарни избори

„Би сакал на сите верници од православна вероисповед да им го честитам големиот празник Водици да посакам многу пред се здравје, успех, благосостојба за граѓаните на Република Македонија, нормално доколку сакаме да дојде до тоа уште еднаш би апелирал дека е време да излеземе заедно со претседателските и на предвремени парламентарни избори. Сакам уште

Иван Лотески втора година по ред го фати крстот во Охрид

Иван Лотески втора година по ред го фати крстот во Охрид

Иван Лотески од охридската населба Варош втора година по ред го фати Светиот крст што во осветените води на Охридското Езеро го фрли митрополитот Дебарско-кичевски, владиката Тимотеј. „Ова ми е втор пат како го фаќам крстот. Немав големи очекувања, но ете стигнав до крстот и успеав да го фатам. Сите охриѓани да го прославиме празникот и на сите да

Божиновски за Водици во Куманово, Славевски во Карпош

Божиновски за Водици во Куманово, Славевски во Карпош

Божиновски за Водици во Куманово, Славевски во Карпош Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Божиновски, на денешниот голем празник Водици беше меѓу верниците во Куманово. Трајко Славевски празникот го славеше со граѓаните во Карпош. На граѓаните им посакаа среќен празник и многу здравје.

Демократски сојуз: Да се откријат загадувачите на Скопје

Демократски сојуз: Да се откријат загадувачите на Скопје

Демократскиот сојуз ги повикува надлежните државни институции да направат вонредни контроли над индустриските капацитети како и над депонијата Дрисла, се со цел да се откријат загадувачите на воздухот. „Според податоците од мерните станици, најзагадено е во Драчево, Кисела Вода, Црниче, Сопиште итн., каде досега немало такво загадување. Воедно инсистираме

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за јазиците беше изгласан насилнички и недемократски и објавен во Службениот весник

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за јазиците беше изгласан насилнички и недемократски и објавен во Службениот весник

„Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по Република Македонија. Законот беше изгласан насилнички и недемократски и на ист таков начин беше објавен во Службениот весник без потпис на претседателот Иванов, спротивно на Уставот, Законите

Јове Стојчевски го фати светиот крст во Битола

Јове Стојчевски го фати светиот крст во Битола

Скопје ноќеска најзагаден град во светот

Скопје ноќеска најзагаден град во светот

Ноќеска еден час по полноќ Скопје бил на првото место меѓу градовите со најголемо аерозагадување во светот. Според мерењата на Специјализираната интернет страница за следење на воздухот „Ер вижуал”, индексот на загадување во Скопје, во еден часот по полноќ бил 430. Со тој индекс на загаденост, Скопје бил на врвот на листата, а веднаш по него биле градови