притисни ентер »

Топ вести

Колумни

Внимание: Срча до колена, дебатираа Шилегов и Трајановски!

Внимание: Срча до колена, дебатираа Шилегов и Трајановски!

Зошто мора СЕКОЈА политичка дебата во Македонија, па и оваа за градот, да биде претворена во улична расправија со засукани ракави? Наместо судир на урбани концепти, ни се сервира судир на сметководствени биланси, со многу алузии за криминали и злоупотреби. Долгиот телевизиски дуел (Канал 5) помеѓу актуелниот скопски градоначалник Петре Шилегов и бившиот

Тонот на муте и сѐ ќе биде океј

Тонот на муте и сѐ ќе биде океј

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Кокаланов за Призма: 1.Аз сам човѐк којшто е бил стипендиста на италијанската влада, там сум ја поминал магистратурата. Докторатот во Германија, стипендист на германската влада. Тимчo обаче е исто образован во САД, Влатко е женет за Американка. Александар не е, но долго време бил во Стразбург. Поткрепиме договорот

Од Крале Марко, преку Катица Јанева до Вилма Русковска

Од Крале Марко, преку Катица Јанева до Вилма Русковска

Кога од Европската Унија ни посочија дека мора недвосмислено и одлучно да се бориме со организираниот криминал во земјата, ние без воопшто да се натегаме со нив, велејќи само едно кусо – нема грешка – веднаш се фативме да претеруваме. Сигурен сум дека многумина го знаете оној богохулен виц. Кога Пресвета Богородица пристигнува на состанокот на сите

Европа пред голема геополитичка дилема

Европа пред голема геополитичка дилема

Ана Паласио Пред два месеца, во своето обраќање пред Генералното собрание на Обединетите нации, генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, изрази страв дека „голема пукнатина“ може да го подели меѓународниот поредок на два „одделни и конкурентни светови“, едниот доминиран од САД и другиот од Кина. Неговиот страв не само што е оправдан туку пукнатината

Нов филм за Косово: „Силата на НАТО не е во тенковите, туку во пропагандата“ (ВИДЕО)

Нов филм за Косово: „Силата на НАТО не е во тенковите, туку во пропагандата“ (ВИДЕО)

Ново промотивно видео на НАТО, објавено пред неколку дена на Јутјуб, ја прикажува мисијата на воениот пакт на Косово од 1999 година. Заменик-помошникот на генералниот секретар на НАТО Џонатан Периш во еден момент во видеото кажува дека конфликтот на Косово создал хуманитарна криза што станала закана за стабилноста на регионот, и дека затоа интервенцијата

Хартија за еднократна употреба

Хартија за еднократна употреба

Оттука можеби не се испорачуваат најдоследно спроведените реформи, но во секој момент можат да се експедираат илјадници мигранти од Блискиот Исток и од Северна Африка, па дури и од овие простори зашто доколку и понатаму се инсистира на одложувањето на членството на балканските држави, тие ќе станат сериозен извозник на евтина работна сила, но и на

Младите не се шега

Младите не се шега

Кадешто се младите, таму е и шегата. Оваа изабена фраза, којашто сегашниве млади веројатно не ни ја помнат, е сепак само џоук. Младите не се шега, и не се шегуваат. Еве и зошто, пишува Гордан Георгиев во новата колумна за Дојче веле. Неговата колумна ја пренесуваме во целост:

Правилен и навремен третман на дијареја заради избегнување можна дехидратација!

Правилен и навремен третман на дијареја заради избегнување можна дехидратација!

Филип Aчкоски Една од најзагрижувачките симптоматологии што како родител ја гледам кај сопствените деца е секако појавата на дијареја (пролив). Дијарејата се карактеризира со зголемена содржина на вода во столицата и најмалку три течни столици дневно. Вообичаено, со неа се асоцирани и стомачни болки и грчеви, а во некои случаи и крвава столица, премаленост,

Одбројување

Одбројување

ЛЕЈЛА САБИТ Почна одбројувањето во Македонија. До Нова година или до нови избори. Зависи во кој филм сте и каде се снима. Драма, комедија, трагедија, сапуница или трилер. На Балканот, во ЕУ или во Тунгузија. Во вакво расположение сте? За турбофолк, поп или за валцер? На плоштад, покрај свечена трпеза или зимница? Дали ќе славите или ќе жалите со вино,

Татиниот математичар, „дипломатските победи“ и неодговорените прашања

Татиниот математичар, „дипломатските победи“ и неодговорените прашања

Мицкоски полека прераснува во пример како не треба да се води кампања. Луѓето не се заинтересирани за ликови со плачлив тон, со изразени мрачни пораки, со говори полни со јад и чемер, со негативна енергија. Позната приказна е дека криминалот, насилството, тиранијата, на крајот, пропаѓаат сами од себе. Татиниот математичар, кутриот, изолиран, можеби

Балкански перспективи

Балкански перспективи

Предлогот на Макрон за промена на политиките за проширување на Унијата, ја отвори Пандорината кутија во поглед на земјите на кои европската перспектива им е приоритетна цел. Во суштина, она што беше посочено од француска перспектива во поглед на нон пејперот, дефинитивно за земјите од Западен Балкан не претставува никаква надеж за побрзо завршување

Проф. Цуцуловски: Во основа, нон-пејперот не е никаков документ – ниту официјален, ниту формален

Проф. Цуцуловски: Во основа, нон-пејперот не е никаков документ – ниту официјален, ниту формален

ХАРТИЈА, КОЈА НЕ Е… Терминот „нон-пејпер“ потекнува од англискиот термин „non-paper“, кој буквално значи „не-хартија.“ Според тоа, нон-пејперот е хартија, која не е хартија, макар што е хартија¸ бидејќи е напишан на хартија. Тоа што е напишано може да биде и во електронска форма – во компјутер, на пример. Сепак, содржината најчесто е напишана на хартија

Новинарска критика или дрзок опортунизам?

Новинарска критика или дрзок опортунизам?

Навистина се обидував да се воздржам од коментирање, во име на слободата на медиумите, говорот и изразувањето, ама не можам веќе. Една работа е да се критикува (како што прават и многу други, за кои никогаш немам помислено дека кријат нешто зад своите критики, колку и да се остри и непријатни), но сосема друга работа е кога твоите критики се поклопуваат

Политика за проширување на ЕУ по примерот на Србија

Политика за проширување на ЕУ по примерот на Србија

ЕУ, свесна за демократскиот дефицит на земјите од Западниот Балкан (но и останатите, претежно економски проблеми), како да тежнее кон формирање блиски, но и специфични односи со овој регион, без полноправно членство. Падот на Милошевиќ, односно на недемократскиот режим во 2000 година, ја стави Србија на пат кон европска интеграција. И покрај растечкиот

Трулеж на системот (2)

Трулеж на системот (2)

Нарушени се човековите права и слободи, нема владеење на правото и правосудството, кои треба да бидат основа на процесот. За влез во Европската Унија, Франција испрати нон-пејпер или рамка до сите членки на Унијата за обновен пристап кон ЕУ. Од земјите од Западен Балкан и од нас се бараат неколку чекори и тоа: владеење на правото, отворени плуралистички

Игра на кратко паметење

Игра на кратко паметење

Игра на кратко паметење Бидејќи играта „All In” коцкањето со својот народ, за најзначајните национални интереси, поради влез, или датум за преговори со ЕУ е изгубена, иако со тоа никој не треба да се коцка, економијата на државата е целосно уништена, а сега се повлекува и политичарот кој беше задолжен за неа- Кочо Анѓушев. Наместо владеење на правото

„Рекет“: Шах-мат, како по книга!

„Рекет“: Шах-мат, како по книга!

Целиот државен апарат се стави на комплетна услуга на г. Јордан Камчев, за тој да ја добие правната сатисфакција во овој случај. Од таа услужливост дури и се гради правен случај, за власта пред меѓународната заедница да докаже дека правната држава, по која бескрајно ламентираме, кај нас профункционирала! Уште во раните најави на скандалот „Рекет“ беше

Патологијата на бугарскиот македонизам (3)

Патологијата на бугарскиот македонизам (3)

Бугарите денес се служат перверзно, валкано и со шупливи факти за докрај да ја бугаризираат целокупната македонска културолошка меморија. Во таа смисла од нив, иако нивна антрополошка особина не е хуморот како што е тоа тој за Србите, на пример, е и вицот-прашанка што гласи: „Што ќе добиеш од Македонецот ако го ставиш во машина за перење?“ Одговорот

Рекет“: Шах-мат, како по книга!

Рекет“: Шах-мат, како по книга!

Уште во раните најави на скандалот „Рекет“ беше јасно – за оние кои сакаа тоа да го сфатат – дека целта на планирањето и внимателната изведба на целата афера е двојна: дискредитирање и уривање на СЈО; а потоа и пад на Зоран Заев од власт. Со срамната дискредитација и исчезнувањето на СЈО од правниот систем во Македонија, првата цел е остварена. Сега