20

САД очекуваат отворање на амбасадата во Ерусалим во мај

ново - Нетпрес - Свет

Одложено гласањето во Советот за Безбедност на ОН за Сирија

Одложено гласањето во Советот за Безбедност на ОН за Сирија

ново - Канал 5 - Свет

За резолуцијата за Сирија , за која се расправа од вчера нема договор меѓу земјите членки , иако веќе шести ден трае бомбардирањето на предградието на Дамаск , Гута .

Османи го откажал учеството на конференција во БиХ затоа што Косово не било покането

Османи го откажал учеството на конференција во БиХ затоа што Косово не било покането

ново - Макфакс - Македонија

Албанија и Македонија го откажаа учеството на конференцијата за Западен Балкан во Босна и Херцеговина затоа што Косово не било покането, објави приштинскиот портал Коха.

Комисијата предложила отстранување и на Александар Филип и Портата  исто како и Ќосето

Комисијата предложила отстранување и на Александар, Филип и Портата – исто како и Ќосето

ново - Либертас - Македонија

Работната група на Министерството за култура која го анализира проектот Скопје 2014, донела препораки за дислокација и демонтирање (или рециклирање) и на споменикот на Александар (Воин на коњ), Филип Втори и Портата Македонија.

СЗО со нови препораки за превенција од туберкулоза

СЗО со нови препораки за превенција од туберкулоза

ново - Либертас - Свет

Светската здравствена организација (СЗО) денеска препорача нов пристат во тестирањето и лекувањето на лицата заболени од туберкулоза, пред се на високоризичните групи, како што се малите деца и инфициранити со ХИВ вирусот.

Емотивна исповед на Енди Кол Внукот ми го спаси животот

Емотивна исповед на Енди Кол: Внукот ми го спаси животот

ново - Дерби - Фудбал

Енди Кол не е актуелен како голем број други поранешни фудбалски ѕвезди, но фудбалските фанови се уште ги паметат неговите голови и титулите кои ги освои со Манчестер Јунајтед, клуб со кој стана и европски шампион.

Османи нема да учествува на конференцијата за Западен Балкан поради Косово

Османи нема да учествува на конференцијата за Западен Балкан поради Косово

ново - A1on - Македонија

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи нема да присуствува на конференцијата во Бања Лука, Босна и Херцеговина за Западен Балкан, бидејќи Косово не е покането, потврдуваат од СЕП.

Граѓаните во оваа земја во Европа земаат најголема минимална плата

Граѓаните во оваа земја во Европа земаат најголема минимална плата

пред 6 минути - Прес 24 - Свет

Најниска минимална плата од 261 евро во јануари годинава во Европската унија има Бугарија, по што следуваат Литванија од 400 евра и Романија 408 евра, објави денеска Еуростат.

Сега се е јасно За него повеќе нема место во Барселона

Сега се е јасно: За него повеќе нема место во Барселона

пред 6 минути - Спортски - Спорт

Лоши вести за фановите на Манчестер јунајтед околу иднината на Марсијал

Лоши вести за фановите на Манчестер јунајтед околу иднината на Марсијал

пред 6 минути - 24 фудбал - Фудбал

Од декември ланската година па наваму застанаа во место преговорите помеѓу обете страни. Последно нешто што сакаат фановите...

Неизвесно одржувањето на најавениот Самит ЕУ Турција

Неизвесно одржувањето на најавениот Самит ЕУ-Турција

пред 5 минути - A1on - Балкан

Шефовите на држави или влади од Европската унија во март ќе одлучат дали ќе се одржи нивната најавена средба со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, изјави вечерва во Брисел претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

ТОП 10 најдобри изведувачи на слободни удари

ТОП 10 најдобри изведувачи на слободни удари

пред 6 минути - Top Sport - Спорт

Уметноста на слободниот удар.

Почуствувајте ја енергијата 10 минути за брзо горење на калории

Почуствувајте ја енергијата: 10 минути за брзо горење на калории!

пред 6 минути - Exclusive - Без катеторија

Хронологија на војната помеѓу Мурињо и Конте Кој што како и кога го пецна противникот

Хронологија на војната помеѓу Мурињо и Конте: Кој, што, како и кога го пецна противникот

пред 9 минути - 24 фудбал - Фудбал

Викендов на програмата е дербито помеѓу Манчестер јунајтед и Челси кое во последниве две години се претвори во „војна“ помеѓу...

Бектеши Продолжуваме да ги поттикнуваме компаниите да инвестираат во локален и регионален економски развој

Бектеши: Продолжуваме да ги поттикнуваме компаниите да инвестираат во локален и регионален економски развој

пред 10 минути - Фактор - Без катеторија

КЕКЕНОВСКИ Мислам дека и Грците ќе мора да отстапат од оној тврд или крут став кој го имаат по однос на сите седум прашања

КЕКЕНОВСКИ: Мислам дека и Грците ќе мора да отстапат од оној тврд или крут став кој го имаат по однос на сите седум прашања

пред 13 минути - Фактор - Без катеторија

Османи не оди на конференција во БиХ зашто Косово не е покането

Османи не оди на конференција во БиХ зашто Косово не е покането

пред 17 минути - +Инфо - Македонија

Вицепремиреот за европски прашања Бујар Османи нема да оди на конференција во Босна и Херцеговина за Западен Балкан поради тоа што Косово не е покането на конференцијата.

Срушена вредноста на Снепчет за 1 3 милиони долари За се е виновен само еден твит на моќната Кајли

Срушена вредноста на Снепчет за 1,3 милиони долари: За се е виновен само еден твит на моќната Кајли

пред 15 минути - Прес 24 - Забава

Само еден твит на ријалити ѕвездата Кајли Џенер за социјалната мрежа „Снепчет“ предизвика пад од 1,3 милијарди долари или осум отсто од вредноста на акциите на оваа компанија.

Таравари ќе поднесе жалба за одлуката на МОН да му се одземат ингеренциите во областа на образванието

Таравари ќе поднесе жалба за одлуката на МОН да му се одземат ингеренциите во областа на образванието

пред 15 минути - Прес 24 - Македонија

По одлуката на МОН, на градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари да му се одземат ингеренциите на градоначалникот во делот на образованието поради неколку одлуки на просветниот инспекторат, тој изјави дека ќе поднесе жалба.

Секоја осма Французинка била силувана

Секоја осма Французинка била силувана

пред 15 минути - Канал 5 - Свет

Истражувањето покажа дека околу 12 проценти од вкупната женска популација во Франција најмалку еднаш во животот биле силувани .

Носеше маица јас не земам допинг  па жива ја фатија во Пјонгчанг

Носеше маица „јас не земам допинг“, па „жива“ ја фатија во Пјонгчанг

пред 15 минути - Екипа - Спорт

Иницијативен одбор за вонредно собрание на ПФМ Денешното собрание на кое е реизбран Маленко е нелегитимно

Иницијативен одбор за вонредно собрание на ПФМ: Денешното собрание на кое е реизбран Маленко е нелегитимно

пред 15 минути - Дерби - Спорт

Иницијативниот одбор за одржување вонредно собрание на Пливачката федерација на Македонија денеска испрати реакција поради...

Конте Наша цел е да се радуваме на трофеи а не на одредени победи

Конте: Наша цел е да се радуваме на трофеи, а не на одредени победи

пред 15 минути - Дерби - Фудбал

Челси му гостува на Манчестер Јунајтед во дербито на претстојното коло на англиската Премиер лига, а менаџерот Антонио Конте вели дека негова цел не е победа на еден важен натпревар, туку да му донесе трофеј на својот клуб.

Заев со компании членки на Германската стопанска комора во Албанија Искористете ги нашите економски потенцијали

Заев со компании-членки на Германската стопанска комора во Албанија: Искористете ги нашите економски потенцијали

пред 18 минути - Фактор - Без катеторија

Не се евтини Во Македонија и сексуалните услуги се наплаќаат со фискална  Фото

Не се евтини: Во Македонија и сексуалните услуги се наплаќаат со фискална – Фото

пред 16 минути - Скопје24 - Скопје

Во Македонија проституцијата сеуште е нелегална, но тоа не ги спречува сексуалните работнички за своите услуги да издаваат фискална сметка и да плаќаат данок за истите.

СЕКСОТ МОЖЕ ДА Ви ПРЕСЕДНЕ Многу жени не знаат за оваа честа повреда за време на интимниот однос

СЕКСОТ МОЖЕ ДА Ви ПРЕСЕДНЕ: Многу жени не знаат за оваа честа повреда за време на интимниот однос!

пред 19 минути - Скопје24 - Забава

За време на сексуалниот однос можат да се случат најразлични повреди, а освен оние опасните и трајни, често кај жените можат да се појават модринки на цервикусот – грлото на матката.

Ја силувале и ја малтретирале зошто е дебела  Отидов на операција за да ослабам па од животот си направив пекол

Ја силувале и ја малтретирале зошто е дебела: „Отидов на операција за да ослабам, па од животот си направив пекол“

пред 19 минути - Скопје24 - Забава

Лиа Кини раскажува како после борбата со вишокот на килограми, се одлучила да оди на операција која не и ја вратила самодовербата.

Среќа со парите ќе имаат овие 4 хороскопски знаци во месец Март

Среќа со парите ќе имаат овие 4 хороскопски знаци во месец Март

пред 16 минути - Скопје24 - Забава

Уште неколку дена не делат до крајот на најкраткоит месец во годината и почетокот на месец Март па погледнете за кои хроскопски...

УЖАС Двајца застрелани на железничка станица во Цирих Фото Видео

УЖАС: Двајца застрелани на железничка станица во Цирих (Фото+Видео)

пред 16 минути - Скопје24 - Скопје

Две лица се застрелани во близина на главната железничка станица во Цирих пред седиштето на УБС банката. Во тек е итрагата, а како што пренесуваат медиумите, може да се видат две неподвижни тела на тротоарот.

Дедо Киро едвај преживува Тој е на работ на егзистенцијата и ИТНО му е потребна наша помош

Дедо Киро едвај преживува: Тој е на работ на егзистенцијата и ИТНО му е потребна наша помош

пред 16 минути - Скопје24 - Скопје

Киро Пасков е на самиот раб на егзистенција, итно му се потребни финансиска и медицинска помош. Условите во кои живее придонесуваат за влошување на неговата здравствена состојба.

Случај Алмир  Умислата како чин не може да се оспори

Случај “Алмир”: Умислата како чин не може да се оспори

пред 16 минути - Скопје24 - Скопје

Експерти оценуваат дека во случајот на Алмир Алиу, умислата на обвинетиот Бобан Илиќ не може да се негира. Според нив, движењата на обвинетиот со возилото го докажуваат неговиот чин со умисла.

Амбасадорот Карајанов на проштална средба кај албанскиот претседател Мета

Амбасадорот Карајанов на проштална средба кај албанскиот претседател Мета

пред 22 минути - Сител - Балкан

Албанскиот претседател Илир Мета денеска на проштална средба го прими амбасадорот на Република Македонија, Стојан Карајанов, кому му искажал висока оценка за ангажираноста во унапредувањето на македонско-албанските односи и соработката.

Палестинците со остри критики на најавата на САД за преместување на амбасадата во Ерусалим

Палестинците со остри критики на најавата на САД за преместување на амбасадата во Ерусалим

пред 20 минути - Сител - Свет

Палестинските автономни власту денеска  остро ја критикуваше најавата дека САД ќе ја преместат својата Амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим во мај годинава.

Кинези завршија во затвор поради јапонски униформи

Кинези завршија во затвор поради јапонски униформи

пред 20 минути - Сител - Свет

Кинеските власти казнија со затворска казна од 15 дена две лица, кои на интернет поставија свои фотографии во јапонски униформи од Втората светска војна.

Курц му се закани на Џорџ Сорос Имаш 28 дена да си одиш од Австрија

Курц му се закани на Џорџ Сорос: Имаш 28 дена да си одиш од Австрија!

пред 22 минути - Сител - Свет

Најмладиот лидер во светот, новоизбраниот австриски премиер Себастијан Курц, го известил Џорџ Сорос дека неговата организација...

На 27 февруари 2018г да кажеме дека сме за единствена Македонија

На 27 февруари 2018г. да кажеме дека сме за единствена Македонија

пред 20 минути - Македонска Нација - Без катеторија

СЕМАКЕДОНСКИ ПРОТЕСТ НА 27 ФЕВРУАРИ 2018 ВО 18.00 ЧАСОТ Во организација на македонските иселеници, на 27 февруари (вторник) 2018г.

Тоше на 15 години пеел во филмот на Џорџ Клуни и Никол Кидман

Тоше на 15 години пеел во филмот на Џорџ Клуни и Никол Кидман

пред 23 минути - Скопје Инфо - Без катеторија

Малкумина се сеќаваат, но легендата Тоше Проески уште како петнаесет годишно момче се појави во сцена од холивудски филм, во кој главни актери се Никол Кидман и Џорџ Клуни.

НА СВОЕ СОБРАНИЕ Играчите бираат нов раководен тим

НА СВОЕ СОБРАНИЕ: Играчите бираат нов раководен тим

пред 21 минути - Sportmedia - Кошарка

Здружението на кошаркарски играчи, го свикува редовното годишно Собрание. Ќе се одржи утре, во 15.часот, во конгресната сала на ВИП Арената „Борис Трајковски".

СЕКС ОД СОНИШТАТА 5 тајни на жените кои секогаш доживуваат оргазам

СЕКС ОД СОНИШТАТА: 5 тајни на жените кои секогаш доживуваат оргазам

пред 21 минути - Exclusive - Без катеторија

Во двојна експлозија во Могадишу загинаа 18 лица

Во двојна експлозија во Могадишу загинаа 18 лица

пред 24 минути - Сител - Свет

Најмалку 18 лица загинаа, а 20 се повредени во експлозија на две автомобил-бомби во главниот град на Сомалија, Могадишу, соопштија локалните здравствени власти.